UWAGA: 2 LISTOPADA (PIĄTEK) PLACÓWKI BIBLIOTECZNE BEMOWA BĘDĄ PRACOWAŁY W GODZ. 10-17.

HISTORIA

ok. 1956 r.: Na osiedlu "Przyjaźń" przy ul Konarskiego 6 powstała Czytelnia Naukowa. Była to pierwsza placówka na Bemowie wchodząca w skład warszawskiej sieci bibliotek publicznych.

1996 r.:Po reformie podziału administracyjnego Warszawy utworzono Bibliotekę Publiczną Gminy Warszawa-Bemowo. W jej skład, oprócz VIII Czytelni Naukowej, weszły trzy wypożyczalnie dla dorosłych i młodzieży oraz wypożyczalnia dla dzieci i młodzieży.

2000 r.:Rozpoczęto katalogowanie zbiorów w programie komputerowym MAK. Biblioteka uzyskała lokal przy ul. Powstańców Śląskich 17, w którym - po generalnym remoncie - utworzono Czytelnię nr XVII składającą się z dwóch oddziałów: Czytelni Czasopism oraz Czytelni Edukacyjnej dla Dzieci i Młodzieży. Mieści się tu również Dyrekcja Biblioteki. W Czytelni odbywają się liczne imprezy kulturalne oraz prowadzone są lekcje biblioteczne dla uczniów bemowskich szkół.

2001 r.:Udostępniono stanowiska internetowe dla czytelników w Czytelni nr XVII. Uruchomiono stronę internetową Biblioteki.

2002 r.:We wszystkich placówkach Biblioteki udostępniono katalogi komputerowe. Po kolejnej reformie ustroju Warszawy Biblioteka nosiła nazwę: Biblioteka Publiczna Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy.

2003 r.:Możliwość dostępu do internetu uzyskali czytelnicy odwiedzający VIII Czytelnię Naukową oraz wypożyczalnie mieszczące się w budynku przy ul. Konarskiego 6. W grudniu Czytelnia nr XVII rozpoczęła pracę w Systemie Bibliotecznym MATEUSZ.

2004 r.:W lipcu Rada m. st. Warszawy nadała Bibliotece nowy statut, m. in. zmieniający jej nazwę, która obecnie brzmi następująco: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy. Do sierpnia wdrożono System MATEUSZ we wszystkich placówkach Biblioteki. W katalogach internetowych pojawiła się informacja o dostępności poszczególnych pozycji, funkcja zdalnej rezerwacji pozycji wypożyczonych przez innych czytelników, informacja o stanie konta czytelnika oraz możliwość prolongowania terminu zwrotu. System Biblioteczny MATEUSZ został wyposażony w unikalną funkcję obsługi konta czytelnika poprzez telefon komórkowy (technologia sms), która umożliwia sprawdzenie stanu konta, usunięcie lub przedłużenie rezerwacji, prolongowanie terminu zwrotu, otrzymywanie powiadomień o zwrocie zarezerwowanej pozycji oraz możliwość zablokowania zagubionej karty bibliotecznej. Uruchomiono też system komunikowania się z czytelnikami poprzez generowane automatycznie wiadomości e-mail.

2005 r.:Utworzono Dział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów oraz wprowadzono dwuzmianowy system pracy w wypożyczalniach, co umożliwiło wydłużenie czasu ich otwarcia. Wprowadzono możliwość zamawiania (w nocy i w dni wolne od pracy) przez stronę internetową pozycji znajdujących się aktualnie w zbiorach. Biblioteka została uhonorowana Nagrodą im. Kierbedziów w kategorii "Internetowy wizerunek biblioteki publicznej".

2007 r.:W lutym Wypożyczalnia nr 113 przeniosła się do nowego, przestronnego lokalu w siedzibie Ośrodka Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej Wola przy ul. Powstańców Śląskich 108 a. 9 maja nastąpiło uroczyste otwarcie Wypożyczalni nr 119 w lokalu przy ul. Pełczyńskiego 28 c. Rozpoczęto katalogowanie zbiorów w programie KASIA, stanowiącym część Systemu Bibliotecznego MATEUSZ.

• Odwiedzin: 6647780
  • W tym dzisiaj: 434
  • Obecnie gościmy: 54
 Katalog zbiorów bibliotecznych