W 2017 roku zakup książek w wysokości 27 000 zł zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
Ruth Anne Boatwright, zwana Kostką, wychowuje się bez ojca. Jest naznaczona piętnem nieślubnego dziecka. Po tragicznej stracie ukochanego mężczyzny, jej matka nie potrafi ułożyć sobie życia. Pewnego dnia poznaje pozornie cichego i łagodnego Glena, z którym wiąże nadzieje na przyszłość. Nie zdaje sobie sprawy, że dla Kostki to początek koszmaru, którego nie zapomni do końca życia. Bękart z Karoliny Dorothy Allison to opowieść oparta na faktach autobiograficznych. Ten przejmujący dramat rodzinny został ukazany z punktu widzenia dręczonej fizycznie i psychicznie dziewczynki. O swoim gorzkim życiu opowiada wzruszająco, bez upiększeń i rozczulania się nad sobą, łącząc nieliczne pogodne chwile z tragicznymi. Powieść cieszy się uznaniem krytyków i czytelników. Na jej podstawie zrealizowano film w reżyserii Anjeliki Huston, który wyróżniono nagrodą Emmy i festiwalu w Cannes. "Ta wzruszająca, ale i niepokojąca, bolesna opowieść o przemocy rodzinnej i molestowaniu dziecka jest po prostu znakomita". The New York Times "Dorothy Allison podejmuje temat rodziny i jej głębokiego znaczenia; z ogromną przenikliwością i wrażliwością przedstawia psychikę dręczonego dziecka". Library Journal
Chora miłość nie cofnie się przed niczym. Indie Brown we wczesnym dzieciństwie przeżyła uderzenie pioruna - zgodnie z oficjalną wersją wydarzeń życie dziewczynce bohatersko uratowała matka, Judy. Jednak sama Indie zapamiętała tamten incydent zupełnie inaczej. Zresztą nie tylko tamten. Wygląda na to, że wszystkim trojgu dzieciom Judy często zdarzały się groźne wypadki. Kiedy Indie wreszcie wyprowadza się z domu, i to na drugi koniec kraju, wydaje się, że odzyskała równowagę. Poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji pryska jednak jak bańka mydlana w chwili, gdy kobieta odbiera telefon od młodszej siostry: "Mama jest chora". Indie ponownie musi zmierzyć się z własnymi demonami. Czy ucieczka od dręczącej ją przeszłości w ogóle jest możliwa?
Książka Greenwood to skomplikowana historia o miłości i przemocy zadawanej dzieciom przez najbliższych, opowiedziana z precyzją i intensywnością, która wprost poraża.
Od nędzy i poniżenia do prestiżowej elity prawników. Wszystko zdobyła dzięki własnym ambicjom i uporowi... Lecz jej kłopoty trwają... Matka mówiła jej, że jest brzydka. Powtarzała to nieskończenie. Nie dawała jej żadnych radości i szczęścia. Ale córka się nie poddawała... Barwna opowieść o nadziei, która przezwyciężyła niechęć matki i otoczenia oraz przeciwności losu.
Brzydula : historia niekochanej Tyt. oryg.: "Ugly, ".
Od nędzy i poniżenia do prestiżowej elity prawników. Wszystko zdobyła dzięki własnym ambicjom i uporowi... Lecz jej kłopoty trwają... Matka mówiła jej, że jest brzydka. Powtarzała to nieskończenie. Nie dawała jej żadnych radości i szczęścia. Ale córka się nie poddawała...
Tom 2
Więcej niż brzydka : wyjść z traumy, być kobietą, żyć godnie Tyt. oryg.: "Beyond ugly, ".
Więcej niż brzydka jest kontynuacją autobiograficznej książki Constance Briscoe. W pierwszej części autorka opisuje swoje traumatyczne dzieciństwo, gdy była zaniedbywana, upokarzana i maltretowana przez matkę i ojczyma. Poznajemy jej drogę do wyzwolenia się spod ich władzy, pierwsze doświadczenia w obcowaniu z wymiarem sprawiedliwości i narodziny marzenia, by zostać prawnikiem. Perypetie dziewczynki budzą w czytelniku zarazem współczucie oraz podziw dla jej heroicznej walki o ludzką godność. W Więcej niż brzydka bohaterka mierzy się z demonami przeszłości, by spełnić swoje marzenia o spokojnym i szczęśliwym życiu...
Ta historia zaczyna się od nietypowego pogrzebu bezimiennego chłopca, pogrzebu, na który przybyły tłumy. Dziś wiemy, że był to Szymon z Będzina, którego śmierć rodzice ukrywali przez dwa lata. Ewa Winnicka, autorka świetnych reporterskich opowieści, rusza tropem tej głośnej sprawy, żeby sprawdzić na miejscu, jak można było tak długo ukrywać śmierć dziecka. Krok po kroku rekonstruuje wydarzenia, które zakończyły się tragedią. I być może nikt by się nie dowiedział, że chłopczyk nie żyje, gdyby nie pewna złośliwa sąsiadka.
UWAGI:
Oznaczenia odpowiedzialności: Ewa Winnicka ; z fotografiami Magdaleny Wdowicz-Wierzbowskiej.
Tinie cudem udało się przeżyć. Dzisiaj opowiada swoją wstrząsającą historię... Transakcję zawarto pewnego ranka na przedmieściach nigeryjskiego miasteczka. Adopcja. Powszechna praktyka pozwalająca dzieciom z ubogich rodzin na życie w lepszych warunkach. Tego dnia szczęście uśmiechnęło się do dwunastoletniej Tiny. Dziewczynka nie może doczekać się wyjazdu do Francji - marzy, by już być ze swoją nową rodziną. Jednak kiedy przyjeżdża do Chatou pod Paryżem, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Tina, wykorzystywana i nieustannie poniżana, śpi w piwnicy na gołym materacu. Pewnego dnia adopcyjny ojciec gwałci ją po raz pierwszy. Niestety, to dopiero początek koszmaru, który zgotowała jej przybrana rodzina...
Historia Tiny rozgrywa się w XXI wieku na bogatych przedmieściach Paryża. Oto prawdziwa cena życia dziecka-niewolnika...
Słucham opowieści - jest ich więcej, niż kiedykolwiek przypuszczałam - kobiet faszerowanych narkotykami, bitych, więzionych, gwałconych i terroryzowanych w czterech ścianach domów, w których dorastały. Poznaję kobiety traktowane przez swoje rodziny jak niewolnice. Słucham i ich dzielność uczy mnie pokory.
Jasvinder, wykorzystując swoje doświadczenia, jest teraz jedną z najbardziej zaangażowanych działaczek w walce o prawa kobiet zagrożonych zbrodniami w imię honoru i zmuszanych do małżeństwa. Córki hańby to zbiór historii kobiet takich jak Shazia - porwana i wywieziona do Pakistanu, by poślubić człowieka, którego nigdy nie spotkała, czy Banaz - zamordowana przez własną rodzinę po tym, jak próbowała uciec przed przymusowym małżeństwem.
Jasvinder Sanghera urodziła się i dorastała w Wielkiej Brytanii. Jest współzałożycielką organizacji Karma Nirvana, która pomaga kobietom - ofiarom przemocy domowej i zbrodni honoru.
UWAGI:
Na okł.: Otwiera oczy na okropności będące udziałem niektórych kobiet.
Choć pięciomilionowa Norwegia przyciąga Polaków wysokimi zarobkami i poziomem życia, na idealnym obrazie tego kraju jest rysa. Barnevernet - instytucja siejąca postrach, przed którą imigranci z Europy Wschodniej ostrzegają się na forach internetowych: zabiera dzieci, rozdziela rodziny, posądza rodziców o niestabilność psychiczną, podburza małoletnich do zeznawania przeciwko bliskim. Czy jednak na pewno wszystko jest czarno-białe?
Kevin od maleńkości był bity i głodzony przez biologicznych rodziców. Przeszedł przez piekło, nim wreszcie zareagowała opieka społeczna. Trafił do rodziny zastępczej, ale to nie był koniec jego nieszczęść. Nikt mu nie pokazał, jak z koszmaru dzieciństwa przejść do normalnego i samodzielnego życia.
Odrzucony przez tych, którzy powinni byli mu pomóc, zagubiony i coraz bardziej bezradny, znalazł się na skraju przepaści. Los jednak postawił na jego drodze Julię - kobietę, która nie bała się jego słabości i lęków. Jej miłość pozwoliła Kevinowi odwrócić bieg jego życia.
Na podstawie tej wstrząsającej, lecz dającej nadzieję historii powstał film pod tym samym tytułem.
Ojciec Michael Seed, a właściwie Steven Wayne Godwin, z dzieciństwa pamięta tylko przemoc, molestowanie seksualne, samobójstwo przybranej matki i znęcanie się nad nim w szkole. A jednak kiedy podczas zabawy z kolegami wpadł do przerębla i nękany myślami samobójczymi czuł pokusę, by przestać walczyć o życie, które tak straszliwie go doświadczało, nie poddał się. Historię tego człowieka zna dziś cała Wielka Brytania, bo 53-letni franciszkanin jest jedną z najsłynniejszych postaci Kościoła katolickiego na Wyspach, przyjacielem koronowanych głów i spowiednikiem Tony`ego Blaira. Zresztą, to on bezpośrednio przyczynił się do przejścia premiera na katolicyzm. O swoim dzieciństwie milczał bez mała pięćdziesiąt lat. W końcu postanowił to milczenie przerwać - dla innych - jak mówi żeby przestali się bać.