W 2017 roku zakup książek w wysokości 27 000 zł zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
Ta książka pomoże wyciągnąć dzieci na dwór, żeby coś tworzyły i budowały w prawdziwym świecie, zamiast na ekranach komputerów.
Niezależnie od tego, czy macie w pobliżu las, czy tylko kilka drzew na skraju miejskiego parku, zaproponowane zabawy dają szansę na spędzenie czasu z rodziną na świeżym powietrzu i sprawią, że dzieci będą uwielbiały to robić. Ta książka magiczna w swej prostocie ilustracji i wskazówek, może przenieść dzieci w świat istnych cudów. Pomaga: - stać się lisem tropiącym ofiarę, ćmą unikającą złapania przez nietoperza, królikiem uciekającym przed pożarem w lesie, - samodzielnie wykonać łuk i strzałę, ozdobne nakrycie głowy, piękną leśną biżuterię, czarodziejską różdżkę - wszystko z materiałów zebranych na ziemi w lesie, - nauczyć się sztuki przetrwania w dzikim środowisku: budować schronienie, rozpalać ognisko, znajdować dziko rosnące rośliny jadalne i przyrządzać z nich dania.
Książka, dzięki której pokochasz książki nawet jeśli nie lubisz czytać Tytuł oryginału: "Livre qui faitaimer les livres meme a ceux qui n`aiment pas lire!".
Ta książka zdradza wielkie tajemnice dotyczące magicznej mocy książek. Oto dwie z nich: 1. Dzięki umiejętności czytania możesz żywić swój mózg, sprawnie myśleć i realizowac swoje największe marzenia 2. Każda książka to skarb, dzięki któremu stajesz się bogatszy. Chcesz poznać inne? Zajrzyj do środka!
UWAGI:
Na okładce: Françoize Boucher przedstawia. Dla dzieci i dorosłych. Oznaczenia odpowiedzialności: tekst i ilustracje Françoize Boucher ; [tłumaczenie: Katarzyna Radziwiłł].
Książka : najpotężniejszy przedmiot naszych czasów zbadany od deski do deski Tytuł oryginału: "The book : a cover-to-cover exploration of the most powerful object of our time,".
Czy wynalazek papieru miał jakiś związek z intrygami na chińskim dworze? Dlaczego w dziewiętnastowiecznej Anglii chowanie zmarłych odzianych w lniane szaty uznawano za niepatriotyczne? Jak dotkliwa kara groziła skrybom, którzy nie wywiązywali się ze swych obowiązków? Czy baczne obserwowanie pracy konduktora pociągu mogło mieć jakieś skutki dla rozwoju drukarstwa?
Papier, pismo, druk, ilustracje - za każdym z tych aspektów książki stoją setki lat historii i wiele ludzkich namiętności. Opowiadając o narodzinach i rozwoju "najpotężniejszego przedmiotu naszych czasów", Keith Houston kreśli dzieje kilku cywilizacji, nie tracąc przy tym z oczu losów poszczególnych osób - odkrywców, wynalazców i wizjonerów, których ciekawość, żarliwość, praca (a niekiedy i występki) zmieniły kształt naszego świata. Fascynująca opowieść - obejmująca pięć tysięcy lat i pięć kontynentów - jest nie tylko znakomicie udokumentowanym źródłem wiedzy o dziejach tzw. przemysłów książki, ale też po prostu zajmującą i zabawną lekturą dla wszystkich, którzy uwielbiają czytać. I oglądać ilustracje!
Tematyka subkultur młodzieżowych, przynajmniej od momentu powstania kategorii młodzieży w połowie XX wieku, budziła zainteresowanie z jednej strony moralistów, pedagogów zafrasowanych dewiacyjnymi rolami przyjmowanymi przez młodych ludzi i ich nonkonformistyczną postawą, a z drugiej specjalistów od konsumpcji, którzy zaczęli w subkulturach widzieć doskonały rynek zbytu dla swoich produktów. Od lat 70. XX wieku praktycznie cała młodzież dzieliła się pomiędzy różne subkultury i choć dzisiaj obraz młodzieży wydaje się nie tak klarowny, poznanie historii ich subkulturowości nadal daje wgląd w postawy i zachowania młodych ludzi.
Prezentowany tekst jest próbą usystematyzowania dotychczasowej wiedzy o świecie młodzieżowych subkultur oraz przeglądem najważniejszych subkulturowych wydarzeń ostatnich kilkudziesięciu lat. Interesować mnie będzie subkulturowość jako cecha i kategoria analityczna, jej zróżnicowane wcielenia oraz miejsce, które zajmuje w konstruowanej przez młodzież rzeczywistości różnych czasów i przestrzeni. Ambicją autora nie jest stworzenie encyklopedii subkultur młodzieżowych ani podręcznika akademickiego, chociaż zdaję sobie sprawę, że i takie funkcje prezentowana książka może pełnić. Zależy mi natomiast na refleksyjnym spojrzeniu wstecz, na przeszłość subkulturowej aktywności młodzieży, wyeksponowanie najistotniejszych jej cech, gdyż nie mogę się oprzeć wrażeniu, że ten typ młodzieżowej wrażliwości na naszych oczach zanika, stając się bardziej historią kultury młodzieżowej, niż jej teraźniejszością. [z tekstu]
Czy istnieje jeszcze w Polsce dzika przyroda? To pytanie zadali sobie twórcy programu telewizyjnego Dzika Polska i szukali na nie odpowiedzi z pomocą współczesnych tropicieli prowadzących badania przyrodnicze.
Książka jest plonem tej fascynującej przygody. Odkrywa unikatową wiedzę o życiu zwierząt w formie świetnie napisanych przez Tomasza Kłosowskiego gawęd, zilustrowanych absolutnie wyjątkowymi zdjęciami Grzegorza Kłosowskiego.
Przeczytaj i obejrzyj, jak bociany traktują swe młode, na czym polega przywracanie naturze susła moręgowego, jak się bada życie wilczej watahy, dlaczego mała wodniczka zasłużyła na zainteresowanie całej Europy. Ta książka to okazja wniknięcia w życie prywatne dzikich zwierząt zgodnie z tym, jak widzi współczesna nauka.
UWAGI:
Na okładce: Czy taka jeszcze istnieje? Tak! Poznaj życie prywatne dzikich zwierząt zgodnie z tym, jak widzi je współczesna nauka. Oznaczenia odpowiedzialności: [>>] tekst Tomasz Kłosowski ; zdjęcia Grzegorz Kłosowski.
Zapraszamy do niezwykłego świata dzikich zwierząt! Oto bogato ilustrowane kompendium wiedzy o przyrodzie, dzięki któremu poznasz najodważniejsze zwierzęta. Prześledź mapy siedmiu kontynentów i odkryj, co robią zwierzęta, aby przetrwać kolejne pory roku. Zdecyduj, czy chcesz popłynąć z narwalami w niebezpieczną podróż przez lodowce w poszukiwaniu pożywienia, wychowywać dzieci z orangutanami na Borneo czy uprawiać wspinaczkę górską z pandami w Chinach. Na którąkolwiek wyprawę wyruszysz, czeka cię niezapomniana przygoda. Zobacz ponad 30 scen z życia zwierząt. Dla młodych podróżników każda strona jest okazją, by odkryć setki szczegółów i przyswoić mnóstwo wiadomości.
UWAGI:
Nazwa autorów na okładce. Na okładce: Ciekawostki ze świata przyrody, wielkie migracje i inne niezwykłe zachowania zwierząt. Oznaczenia odpowiedzialności: [>>] [tekst Rachel Williams i Emily Hawkins ; ilustracje Lucy Letherland ; tłumaczenie Maria Pstrągowska].
Książka składa się z czterech części zatytułowanych: 1. Dzieci i młodzież w świecie cyfrowym, 2. Dzieci i młodzież w świecie czasopism, 3. Działalność instytucjonalna na rzecz kultury czytelniczej dzieci i młodzieży, 4. Kultura czytelnicza dzieci i młodzieży w ujęciu międzynarodowym. Zamieszczono w niej artykuły zarówno przedstawicieli świata nauki jak i praktyków z różnych stron naszego kraju. Książka będzie ciekawą lekturą dla: bibliologów, socjologów, psychologów, pedagogów, kulturoznawców, bibliotekarzy, nauczycieli, studentów kierunków humanistycznych oraz wszystkich tych, których zainteresowania oscylują wokół kultury czytelniczej dzieci i młodzieży oraz podmiotów na nią wpływających.
UWAGI:
Rozdziały lub artykuły tej książki skatalogowano pod własnymi tytułami. Dostępne pod tytułem pracy zbiorowej. Bibliografia przy pracach. Tekst częśc. ang. [>>] Streszcz. ang., pol. przy pracach. Spis treści równol. pol., ang. Oznaczenia odpowiedzialności: redakcja naukowa Mariola Antczak, Agata Walczak-Niewiadomska ; Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
W XIX wieku Europa zaczęła szybciej niż w poprzednich stuleciach zmieniać oblicze. Był to też okres bardzo efektowny w dziejach ubioru. Nagle, co pokolenie, czas biegł coraz szybciej, stroje zaś ulegały zmianom mniej więcej co dziesięć lat: niekiedy diametralnie, niekiedy subtelnie, lecz zawsze na tyle znacząco, że widziany na ulicy ubiór można było ocenić jako modny lub też nie. Ujęcie tego stulecia w ścisłe ramy chronologiczne, czyli od 1800 do 1900 roku, nie pokrywa się z rzeczywistą ewolucją ubiorów i zwyczajów epoki. Wiek XIX zainaugurowała, w sensie ideowym, Wielka Rewolucja Francuska, tak więc niniejsza opowieść o modzie i obyczajach XIX-wiecznych rozpoczyna się od lat poprzedzających i zwiastujących wybuch rewolucji, a kończy kolejnym szokującym przełomem, jakim dla Europy i świata była I wojna światowa. Ze Wstępu
Fascynująca, kolorowa, pełna szczegółowych ilustracji książka, w której znajdziesz mnóstwo informacji i ciekawostek o dawnych cywilizacjach! Dowiedz się więcej o znanych postaciach i pamiętnych zdarzeniach. To wspaniała podróż w czasie i przestrzeni.