W 2017 roku zakup książek w wysokości 27 000 zł zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
Podróżowniki to niezwykła seria książek dla dzieci, będących doskonałym połączeniem przewodnika i kreatywnego pamiętnika. Dzieci lepiej poznają odwiedzane miejsca, a także wiele się nauczą o otaczającym je świecie dzięki ćwiczeniom i zadaniom umieszczonym w książkach. Autorami serii są Anna i Krzysztof Kobusowie, para znanych podróżników, którzy od lat pokazują, że podróżowanie z dziećmi to zupełnie nowy wymiar przygody.
Podróżownik. Karkonosze i Kotlina Kłodzka Nie za górami i nie za lasami, lecz w Karkonoszach i Kotlinie czeka niezwykła kraina. Spotkamy w niej ducha gór Karkonosza, poszukamy złota w Złotym Stoku, powędrujemy labiryntem w Błędnych Skałach i sprawdzimy dlaczego góra nazywa się tak jak pewna księżniczka. W Kotlinie Kłodzkiej czekają na nas zamki, pałace, twierdze i tajemnice podziemia. Ruszaj z nami w góry po przygody!
UWAGI:
Oznaczenia odpowiedzialności: Anna i Krzysztof Kobusowie.
Podróżowniki to niezwykła seria książek dla dzieci, będących doskonałym połączeniem przewodnika i kreatywnego pamiętnika. Dzieci lepiej poznają odwiedzane miejsca, a także wiele się nauczą o otaczającym je świecie dzięki ćwiczeniom i zadaniom umieszczonym w książkach. Autorami serii są Anna i Krzysztof Kobusowie, para znanych podróżników, którzy od lat pokazują, że podróżowanie z dziećmi to zupełnie nowy wymiar przygody. Podróżownik. Karkonosze i Kotlina Kłodzka Nie za górami i nie za lasami, lecz w Karkonoszach i Kotlinie czeka niezwykła kraina. Spotkamy w niej ducha gór Karkonosza, poszukamy złota w Złotym Stoku, powędrujemy labiryntem w Błędnych Skałach i sprawdzimy dlaczego góra nazywa się tak jak pewna księżniczka. W Kotlinie Kłodzkiej czekają na nas zamki, pałace, twierdze i tajemnice podziemia. Ruszaj z nami w góry po przygody!
Świętokrzyskie
Podróżowniki to niezwykła seria książek dla dzieci, będących doskonałym połączeniem przewodnika i kreatywnego pamiętnika. Dzieci lepiej poznają odwiedzane miejsca, a także wiele się nauczą o otaczającym je świecie dzięki ćwiczeniom i zadaniom umieszczonym w książkach. Autorami serii są Anna i Krzysztof Kobusowie, para znanych podróżników, którzy od lat pokazują, że podróżowanie z dziećmi to zupełnie nowy wymiar przygody. Podróżownik. Świętokrzyskie Za górami, za lasami czeka kraina jak z bajki. Świętokrzyskie to niezwykłe miejsce, w którym spotkasz pradawne dinozaury i legendarne czarownice. Dzięki tej książce dowiesz się, jak dawniej żyli ludzie, czym zajmowali się kowal i zielarka, gdzie powstał pierwszy w Polsce JuraPark i dlaczego kamienie w paski są takie cenne. Poznasz sekrety Puszczy Jodłowej, zobaczysz ślady tetrapoda, przekonasz się, dlaczego Łysa Góra jest łysa, i popłyniesz najbardziej zakręconą rzeką - Nidą. Wyrusz w Świętokrzyskie na spotkanie przyrody i przygody!
Tatry i Pieniny
Podróżowniki to niezwykła seria książek dla dzieci, będących doskonałym połączeniem przewodnika i kreatywnego pamiętnika. Dzieci lepiej poznają odwiedzane miejsca, a także wiele się nauczą o otaczającym je świecie dzięki ćwiczeniom i zadaniom umieszczonym w książkach. Autorami serii są Anna i Krzysztof Kobusowie, para znanych podróżników, którzy od lat pokazują, że podróżowanie z dziećmi to zupełnie nowy wymiar przygody. Podróżownik. Tatry i Pieniny Tatry i Pieniny to góry pełne legend, tajemnic i niezwykłych miejsc. Dzięki tej książce dowiesz się, jak powstały góry, gdzie są Trzy Korony, czy Rysy umieją rysować oraz co łączy Order Uśmiechu ze Świętym Mikołajem. Odwiedzimy wioskę, w której myje się domy, zamek z ukrytym skarbem Inków i spotkamy mieszkańców Tatr. Ruszaj z nami w góry po przygody!
Warmia i Mazury
Podróżowniki to niezwykła seria książek dla dzieci, będących doskonałym połączeniem przewodnika i kreatywnego pamiętnika. Dzieci lepiej poznają odwiedzane miejsca, a także wiele się nauczą o otaczającym je świecie dzięki ćwiczeniom i zadaniom umieszczonym w książkach. Autorami serii są Anna i Krzysztof Kobusowie, para znanych podróżników, którzy od lat pokazują, że podróżowanie z dziećmi to zupełnie nowy wymiar przygody. Podróżownik. Warmia i Mazury Za górami, za lasami czeka kraina jak z bajki. Mazury i Warmia to setki jezior, krzyżackie zamki i opowieści ze świata roślin i zwierząt. Dzięki tej książce dowiesz się, kim jest ryba z wąsami, dlaczego rośliny są zielone, a żaby bywają niebieskie. Poznasz sekrety mrówek i bocianów, popłyniesz statkiem po trawie i weźmiesz udział w wielkiej bitwie pod Grunwaldem. Wyrusz na Warmię i Mazury na spotkanie przyrody i przygody!
Wybrzeże Polski
Podróżowniki to niezwykła seria książek dla dzieci, będących doskonałym połączeniem przewodnika i kreatywnego pamiętnika. Dzieci lepiej poznają odwiedzane miejsca, a także wiele się nauczą o otaczającym je świecie dzięki ćwiczeniom i zadaniom umieszczonym w książkach. Autorami serii są Anna i Krzysztof Kobusowie, para znanych podróżników, którzy od lat pokazują, że podróżowanie z dziećmi to zupełnie nowy wymiar przygody. Podróżownik. Wybrzeże Polski A może nad morze? Wyrusz na Pomorze! Czeka tu na ciebie bursztynowy niedźwiadek i koń w butach. Dzięki tej książce dowiesz się, dlaczego morze jest słone, skąd wzięły się mikołajki i piasek na plaży. Znajdziesz bardzo dziwny las, poznasz ptasich rozbójników i dowiesz się, dlaczego fladra nie została królowa ryb. A czy wiesz, gdzie jest pustynia nad wodą, królestwo drewnianych zabawek i miasto jak gwiazdka z nieba? To wszystko czeka na Wybrzeżu Polski - wyrusz z nami na odkrycie jego sekretów!
Dlaczego ryż rośnie na tarasie? Kim są. nosy? Czy herbatę można jeść? I jak to jest, że widzimy się w lustrze? W tej książce znajdziecie odpowiedzi na wszystkie pytania. Dowiecie się, z czego i jak powstają przedmioty, których używacie na co dzień. Zapraszamy do lektury fascynującej opowieści o zwykłych rzeczach, które mają niezwykłą historię.
"Jeżeli ten komiks nie jest platońskim ideałem obrazkowej powieści filozoficznej, to nie wiem, czym miałby być. Komiksowe wprowadzenie do filozofii zostało przez Michaela F. Pattona i Kevina Cannona opracowane znakomicie — i to jest przypuszczalnie jedyny wniosek, z którym zgodziliby się wszyscy filozofowie występujący w tej książce". [Jim Ottaviani, autor komiksów poświęconych historii nauki]
W Komiksowym wprowadzeniu do filozofii Michael F. Patton i Kevin Cannon prezentują nam wielką tradycję życia poddanego refleksji. Razem z dowcipnym Heraklitem, pełniącym funkcję przewodnika, wypływamy na krętą rzekę filozofii, aby poznawać najważniejszych współtwórców zachodniej myśli liczącej sobie blisko trzy tysiące lat, oraz przysłuchiwać się wielkim dyskusjom na każdy temat — od etyki przez koncepcję jaźni po naturę rzeczywistości. Łącząc kunsztowne, żartobliwe rysunki Cannona z humorystycznym i pouczającym tekstem Pattona, Komiksowe wprowadzenie do filozofii przywraca nam radość z poszukiwania prawd fundamentalnych i zaszczepia umiłowanie mądrości w każdym, kto ma ochotę chwycić wiosło i przyłączyć się do wycieczki.
"Michael F. Patton i Kevin Cannon dokonali rzeczy nadzwyczajnej: opracowali ścisłe wprowadzenie do filozofii w formie powieści obrazkowej. W obecnych czasach, naznaczonych ideologicznymi, ekonomicznymi i politycznymi atakami na edukację, trzeba w sposób szczególny rozniecać zapał do nauki i dociekań zarówno wśród młodzieży, jak i dorosłych. Z humorem, w optymalnym tempie i za pomocą wyśmienitych ilustracji obaj autorzy w sposób prosty, ale i precyzyjny objaśniają czytelnikowi najważniejsze poglądy czołowych postaci z dziejów filozofii, odnosząc ich myśl do innych dziedzin oraz konsekwentnie angażując czytelnika w wielkie dyskusje zachodniej tradycji intelektualnej". [Mark Lance, profesor prawa, profesor w dziedzinie sprawiedliwości i pokoju, Georgetown University]
Komiksowe wprowadzenie do filozofii jest inteligentne, zabawne i aktualne. Patton i Cannon przywracają do życia świat filozofii, bawiąc nas bez nadmiernego upraszczania tematyki. Ci wszyscy, którzy dotychczas nie zaznali przyjemności filozofowania, z powodzeniem mogą zaczynać od tej właśnie książki". [Todd May, profesor nauk humanistycznych, Clemson University]
Niniejsza książka to próba ujecia bogactwa komiksu.
W pierwszej części zaprezentowano bohaterów i superbohaterów, twórców i tendencje, a także perypetie komiksu. Ukazano narodziny undergroundu i nowych kierunków poszukiwań, które zaowocowały dziełami skoncentrowanymi na trudnych zagadnieniach, m.in. Holokauście, wojnie i chorobach.
Część druga poświęcona jest polskiemu komiksowi - od początków sięgających XIX wieku po czasy nam współczesne, zmieniające się dynamicznie i wypełnione głosami wielu młodych, utalentowanych twórców.
Ta obszerna, wspaniale ilustrowana książka jest jak podróż w czasie - od początków życia na Ziemi do XXI wieku. Poznamy punkty zwrotne ewolucji,jej rozmaite błędne drogi i nieudane eksperymenty, oraz globalne katastrofy, a także przełomowe odkrycia naukowe, które przyczyniły się do zrozumienia dziejów życia istniejącego dawniej i dziś na naszej planecie. Znajdziemy tu: - pełny przegląd wszystkich głównych grup organizmów, od wczesnych jednokomórkowych drobnoustrojów i pierwszych prymitywnych roślin po współczesne formy życia, - około 1ooo wspaniałych ilustracji, ukazujących między innymi skamieniałości, szkielety, wierne rekonstrukcje organizmów wymarłych oraz żyjące obecnie rośliny i zwierzęta, - tabelę stratygraficzną przedstawiającą powstanie i rozwój życia na wczesnej Ziemi, - dokładne charakterystyki najważniejszych wymarłych gatunków, - szczegółowe opisy zdjęć i rysunków ukazujących najistotniejsze ewolucyjnie cechy omawianych roślin i zwierząt, - przejrzyste kladogramy obrazujące związki między poszczególnymi grupami organizmów, - kluczowe zdarzenia ewolucyjne i przełomowe odkrycia uporządkowane zgodnie z ich chronologią, - sylwetki badaczy, którzy w największym stopniu przyczynili się do naszego zrozumienia przebiegu ewolucji.
Indeks. Oznaczenia odpowiedzialności: redakcja naukowa Steve Parker ; przedmowa Alice Roberts ; [tłumaczenie Łucja Fostowicz-Frelik, Henryk Garbarczyk, Paweł Kozłowski, Ewa Romkowska].
Zdecydowanie wyjątkowa książka dla każdego (od 10 do 113 lat). - Skąd się biorą pieniądze i czemu wciąż jest ich za mało? - Dlaczego jedni zarabiają więcej, a inni mniej? - Do czego państwu potrzebny jest budżet? - Po co nam podatki i dlaczego musimy je płacić? - Dlaczego gospodarka raz się rozwija, a raz nie? - Co robić, gdy w skarbonce albo w portfelu widać dno? - Czy fajnie jest mieć własną firmę?
Po co Ci ekonomia?! Przekonaj się.
Ta książka dowodzi, że o ekonomii można mówić nie tylko jasno, ale i z humorem. Dostajemy tu solidną dawkę wiedzy o podstawowych i nieco bardziej zaawansowanych zjawiskach gospodarczych. Czyta się szybko, a zapamiętuje jeszcze szybciej - dzięki zabawnym, czasem przewrotnym rysunkom. To książka dla każdego młodego bystrzaka. Ale nie tylko! Mamo i tato: pożyczcie Ekonomię od waszego dziecka. Sporo się dowiecie, i będziecie się przy tym dobrze bawić! [Aleksandra Dziadykiewicz, dziennikarka Radia TOK FM, wyróżniona w Konkursie NBP im. Władysława Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w 2015 roku]
Polityka : to, o czym dorośli ci nie mówią (bo często sami nie wiedzą)
Nie ma zbyt skomplikowanych tematów dla młodego czytelnika. Prosty język, humor i wyjątkowe ilustracje sprawiają, że z pozoru trudne polityczne sprawy stają się zrozumiałe dla wszystkich (od 9 do 113 lat). - Po co jest władza i jak ją zdobyć? - Czy demokracja to najlepszy sposób na rządzenie? - Do czego potrzebne jest państwo? - Skąd państwo bierze pieniądze, czemu zawsze ode mnie i dlaczego aż tyle? - Dlaczego politycy przepadają za kiełbasą wyborczą i czy można się nią przejeść? - Przed czym chroni Konstytucja i dlaczego jest taka ważna? - Jak zorganizować demonstrację albo zrobić małą rewolucję? Książka, którą czytelnik ma w ręku, w prosty, zrozumiały sposób próbuje oddać mechanizmy rządzące współczesną polityką. Autorowi udało się, w dużej mierze dzięki licznym przykładom, porównaniom i metaforom, w sposób przystępny i interesujący opowiedzieć o sferze polityki. Książka nie zawiera suchych faktów, które każdy dziś znajdzie w Internecie, lecz wyjaśnia istotę polityki i umożliwia młodym ludziom zrozumienie jej zasad. Dlatego też polecam ją rodzicom, którzy chcą, a nie wiedzą jak, wprowadzić swoje pociechy w tajemniczy (nawet dla nich) świat współczesnej polityki. [Szymon Ossowski - doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce, adiunkt w Zakładzie Komunikacji Społecznej na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM].
Ekonomia : to, o czym dorośli ci nie mówią (bo często sami nie wiedzą)
Zdecydowanie wyjątkowa książka dla każdego (od 10 do 113 lat). - Skąd się biorą pieniądze i czemu wciąż jest ich za mało? - Dlaczego jedni zarabiają więcej, a inni mniej? - Do czego państwu potrzebny jest budżet? - Po co nam podatki i dlaczego musimy je płacić? - Dlaczego gospodarka raz się rozwija, a raz nie? - Co robić, gdy w skarbonce albo w portfelu widać dno? - Czy fajnie jest mieć własną firmę? Po co Ci ekonomia?! Przekonaj się. Ta książka dowodzi, że o ekonomii można mówić nie tylko jasno, ale i z humorem. Dostajemy tu solidną dawkę wiedzy o podstawowych i nieco bardziej zaawansowanych zjawiskach gospodarczych. Czyta się szybko, a zapamiętuje jeszcze szybciej - dzięki zabawnym, czasem przewrotnym rysunkom. To książka dla każdego młodego bystrzaka. Ale nie tylko! Mamo i tato: pożyczcie Ekonomię od waszego dziecka. Sporo się dowiecie, i będziecie się przy tym dobrze bawić! [Aleksandra Dziadykiewicz, dziennikarka Radia TOK FM, wyróżniona w Konkursie NBP im. Władysława Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w 2015 roku]
Dlaczego sztuka pełna jest golasów? Dlaczego to wszystko jest płaskie? Po co te wszystkie owoce? Dlaczego dzieła sztuki sa takie drogie? Dlaczego ludzie właściwie zajmują się sztuką?
Książka językiem dzieci odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące praw, którymi rządzi sztuka. Tłumaczy, czym są malowidła naskalne, kubizm, malarstwo odrodzenia czy sztuka współczesna.
Tyle widzimy w świecie, ile potrafimy nazwać. Słowami poznajemy świat, słowami myślimy i mówimy. Jedne słowa są trudne, inne mają znaczenie, które wydaje się nam obce. Są i takie, których używamy na co dzień, ale nie umiemy powiedzieć, co znaczą. Ta książka zaprasza do tego, by wędrując po różnych tekstach rozpoznawać ważne słowa - takie, które pozwalają nam zrozumieć siebie, innych ludzi i świat, w którym żyjemy. Zaprasza do wędrówki po języku, bo słowa należą do języka, a także po literaturze - bardzo wiele zamieszczonych tu cytatów pochodzi z różnych książek pisanych dawniej i współcześnie. Może skusicie się i sięgniecie po którąś z nich? Są też cytaty z gazet i czasopism, bo nie powinniśmy zamykać się na świat, w którym żyjemy, a gazety i czasopisma to nasze okno na świat.
UWAGI:
Oznaczenia odpowiedzialności: Grzegorz Leszczyński.
Jeśli twoje dziecko twierdzi, że - Canaletto to rodzaj ciastka kremem, - obiady czwartkowe podaje pani Hania w szkolnej stołówce, - a nadworny malarz to ktoś, kto tworzy obrazy na świeżym powietrzu, daj mu tę książkę!
Zapraszamy na wędrówkę po Zamku Królewskim, rejs łodzią po Wiśle, wizytę u króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i w pracowni malarza Bernarda Bellotto. Będziemy rysować, wycinać, malować, czytać i oglądać.
Informacje i ćwiczenia zawarte w książce pokazują, jak uczyć dzieci odczytywać dzieła sztuki. Dzięki nim wizyta w galerii i muzeum stanie się prawdziwą przygodą.