W 2017 roku zakup książek w wysokości 27 000 zł zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
Mam nadzieję, że zostawię państwu "pod łóżkiem" coś, co was zaskoczy. Z jednej strony rozbawi, a z drugiej strony będzie jakimś powodem do refleksji. Chciałbym zostawić tam kawałek siebie. Z moją miłością do Mszy Świętej, do kapłaństwa, krwistej polędwicy, a także z całym moim niegroźnym, mam nadzieję, szaleństwem oraz to, że nikim nie wolno pogardzać, a słowa Chrystusa "Wszystko, cokolwiek uczyniliście" należy traktować dosłownie i bez gwiazdki "chyba że". [Ks. Jan Kaczkowski]
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
WYPOŻYCZYŁ:
Nr karty: 030084 od dnia:2018-04-18 Wypożyczona, do dnia: 2018-05-18
DZIAŁANIE:
Nr karty: 011967 ważna do dnia: 2018-09-16 Nr karty: 032104 ważna do dnia: 2018-06-20 Nr karty: 068403 ważna do dnia: 2018-06-24 Nr karty: 038490 ważna do dnia: 2018-10-14
Chłopiec stoi nad pustym grobem ptaka, którego pochował dzień wcześniej. Czy wtedy utracił niewinność? Może stało się to, kiedy bez wahania opuścił zrozpaczonych rodziców? A może gdy znalazł ciało bestialsko zamordowanej nauczycielki tańca, a nikt nie potrafił jej wskrzesić?
Najnowsza powieść J.M. Coetzee’go jest jak baśń napisana skalpelem. Losy niezwykłego siedmiolatka Davida i jego opiekunów kryją wieloznaczną refleksję o naturze dobra i zła, piękna i brzydoty, miłości i nienawiści.
Powinniśmy przeczesywać świat nie w poszukiwaniu prawdziwej odpowiedzi, lecz prawdziwego pytania - mówi jeden z bohaterów. Lata szkolne Jezusa są właśnie takim fundamentalnym pytaniem.
UWAGI:
Kontynuacja powieści pt.: Dzieciństwo Jezusa. Oznaczenia odpowiedzialności: J. M. Coetzee ; przekład Mieczysław Godyń.
Dzieciństwo Jezusa Tytuł oryginału: The childhood of Jesus, 2013
Dzieciństwo Jezusa w świecie bez Boga. Kiedy do brzegu przybija łódź, dla wielu uchodźców zaczyna się nowe życie. By przeżyć, uczą się obcego języka i zasad funkcjonowania. Wśród przybyłych jest Simón, który przygarnia pięcioletniego Davida. Pewnego dnia spotyka kobietę o imieniu InĂs i rozpoznaje w niej matkę chłopca. David jest wyjątkowym dzieckiem. W świecie pozbawionym namiętności i żarliwych uczuć zwraca uwagę nieskrępowaną wyobraźnią oraz darem jednania sobie ludzi. Ines i Simon nie mają pojęcia, że ich życie właśnie się zaczyna. Czy można było przewidzieć tak skomplikowany rozwój wypadków? Czy ta historia mogła się rzeczywiście wydarzyć? Przenikliwa i zaskakująca powieść wielkiego pisarza. Historia rodziny z Nazaretu opowiedziana na nowo.
Tom 2
Lata szkolne Jezusa Tytuł oryginału: The Schooldays of Jesus, 2016
Pierwszy grzech Jezusa. Chłopiec stoi nad pustym grobem ptaka, którego pochował dzień wcześniej. Czy wtedy utracił niewinność? Może stało się to, kiedy bez wahania opuścił zrozpaczonych rodziców? A może gdy znalazł ciało bestialsko zamordowanej nauczycielki tańca, a nikt nie potrafił jej wskrzesić? Najnowsza powieść J.M. Coetzeeâgo jest jak baśń napisana skalpelem. Losy niezwykłego siedmiolatka Davida i jego opiekunów kryją wieloznaczną refleksję o naturze dobra i zła, piękna i brzydoty, miłości i nienawiści. Powinniśmy przeczesywać świat nie w poszukiwaniu prawdziwej odpowiedzi, lecz prawdziwego pytania - mówi jeden z bohaterów. Lata szkolne Jezusa są właśnie takim fundamentalnym pytaniem.
Pierwsza biografia Wojtka Kurtyki - cenionego na całym świecie himalaisty, laureata Złotego Czekana za całokształt dokonań wspinaczkowych.
Gdy Kukuczka i Messner rywalizowali, który z nich pierwszy zdobędzie wszystkie ośmiotysięczniki, a inne ekipy wyprawiały się w Himalaje, by zdobywać kolejne szczyty, WOJTEK KURTYKA wspinał się po swojemu. Bardziej niż cel interesowała go droga. Bardziej niż osiągnięcia - ich styl. Porażka na trudnej, dziewiczej ścianie znaczyła dla niego więcej niż sukces na zatłoczonej i zaporęczowanej drodze.
Kurtyka miał na to swoje określenia: wspinać się bez smyczy. Wspinać się nocą i nago. A kiedy wspinaczka w stylu alpejskim w górach wysokich stała się normą, on przeszedł do realizacji wejść jednodniowych i zdobywał po dwa ośmiotysięczniki podczas jednej wyprawy. Wszystko po to, by pozostać wiernym swojej wizji. Ścieżce góry. I sztuce wolności.
Kurtyka. Sztuka wolności to głęboko poruszająca opowieść o wybitnym, ale i skomplikowanym indywidualiście, który konsekwentnie przez całe życie unikał rozgłosu. Do pracy nad biografią namówiła go Bernadette McDonald ceniona kanadyjska autorka książek o tematyce górskiej, która ma na swoim koncie takie bestsellery, jak Tomaž Humar (2008), Ucieczka na szczyt (2011), Alpejscy wojownicy (2015), tłumaczone na wiele języków i często nagradzane. W biografii Wojtka Kurtyki połączyła historię przejść największych ścian Karakorum, Himalajów i Hindukuszu z opowieścią o ludziach, którzy w tych samych górach kierują się skrajnie różnymi wartościami.
UWAGI:
Bibliografia na stronach 355-358. Indeks. Oznaczenia odpowiedzialności: Bernadette McDonald ; przełożył Maciej Krupa.
Na początku rozmawiali przy użyciu alfabetu Morse’a. Kawałkiem metalu lub knykciem stukali w dzielącą ich ścianę. Pewnej nocy ona opowiedziała mu całą historię Tristana i Izoldy. Gdy przeniesiono ich do innych więzień, pisali do siebie listy. W jednym tak Ju pisał do Małej: "Cóż za radość szalona - otrzymałem dwa listy od Ciebie. Dwa nowe strumienie otuchy.". Pierwszy raz - bez krat, siatek i zasuw - zobaczyli się na swoim ślubie. Mała i Ju to pseudonimy Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego - łączniczki i żołnierza Polski Podziemnej walczących z niemieckim okupantem. Za działalność niepodległościową po II wojnie światowej zostali skazani na lata stalinowskiego więzienia. Tam właśnie się w sobie zakochali. To historia o miłości, w którą trudno uwierzyć.
UWAGI:
Bibliografia, filmografia, wykaz aktów prawnych na stronach 183-[188]. Oznaczenia odpowiedzialności: Angelika Kuźniak [oraz] Ewelina Karpacz-Oboładze.
Jesteśmy w stanie zobaczyć martwe gwiazdy, mimo że już nie istnieją. To właśnie ich tragiczny koniec pozwala nam je odkryć.
Miłość Eda i Amy wykracza poza prawa czasu i obecności. Ed Phoerum, dojrzały mężczyzna, światowej sławy astrofizyk, ma żonę i dwójkę dzieci. Amy Ryan jest studentką fizyki, która utrzymuje się z pracy kaskaderki. Spotkania kochanków są rzadkie i potajemne, codzienność ich związku to głównie kontakty wirtualne. Ta sieć stopniowo ich przenika, przejmuje nad nimi kontrolę i przenosi ich uczucie poza realną rzeczywistość. Giuseppe Tornatore snuje kunsztowną miłosną intrygę, a przy okazji stawia ważkie pytania czym jest miłość w epoce wszechobecnego Internetu i czy wirtualna obecność jest w stanie zastąpić prawdziwą relację z żywym człowiekiem.
UWAGI:
Oznaczenia odpowiedzialności: Giuseppe Tornatore ; przełożyła Alicja Bruś.
Późne lato 1983 roku. Pewnego wieczoru z gospodarstwa w skanii znika chłopiec. Cała okolica angażuje się w poszukiwania, lecz nie przynoszą one rezultatów. Ludzie zaczynają plotkować i snuć podejrzenia. Nieudolnie prowadzone śledztwo ostatecznie zostaje umorzone. Dwadzieścia lat później starsza siostra chłopca Veronika prowadzi grupę terapeutyczną dla osób, które straciły kogoś bliskiego. Podczas sesji pewien młody mężczyzna opowiada historię zaginięcia jej brata. Wszystkie koszmarne wspomnienia wracają. Jego relacja brzmi dla Veroniki przerażająco znajomo i budzi w niej lęk. Kobieta postanawia pojechać do Skanii, żeby odnaleźć odpowiedź na pytanie: Co właściwie wydarzyło tamtego lata? Lata, które nigdy się nie skończyło.
UWAGI:
Oznaczenia odpowiedzialności: Anders de la Motte ; przełożyła Milena Hadryan.
Losy trzech kobiet uwikłanych w historię. Najpierw za wszelką cenę pragną przeżyć, a później na gruzach zbudować sobie nowe życie.
Jesień 1944. Właśnie dogasa powstanie. W podwarszawskich Włochach spotykają się trzy młode kobiety: Irenka, przedwojenna tancerka kabaretowa, Zośka, studentka architektury i Helenka, dziewczyna z kieleckiej wsi. Żadna z nich nie ma już rodziny, więc trzymają się razem. Każda z nich skrywa dramaty z przeszłości, każda też usiłuje ułożyć swoje życie od nowa, najlepiej jak można - kto wie, ile jeszcze potrwa. Cieszą je najprostsze rzeczy, kiełkują pierwsze uczucia mimo ciągłego strachu i nieustannej walki o przetrwanie. Otaczająca je rzeczywistość nie jest łatwa, ścieranie się nowego porządku ze starym - wszystko to nie sprzyja młodzieńczym wzlotom i westchnieniom. A jednak. W tle poszukiwania dóbr zagarniętych przez Niemców, barwne wojenne i powojenne życie oraz galeria postaci: handlarze, lekarze, profesorowie i Rosjanie, NKWD i UB.
Historie, ludzie i zdarzenia które opisuje autorka są prawdziwe, a w nie wpleceni zostają fikcyjni bohaterowie. I jak zwykle u Manuli Kalickiej, płaczemy i śmiejemy się na przemian, by na końcu zapytać, czemu to już koniec?
UWAGI:
Na okładce i stronie tytułowej: Prószyński i S-ka. Stanowi kontynuację książki, która w 2008 ukazała się pt.: Rembrant, wojna i dziewczyna z kabaretu; [>>] a w 2016 pt.: Dziewczyna z kabaretu. Oznaczenia odpowiedzialności: Manula Kalicka.
Dziewczyna z kabaretu Poprzedni tytuł: REMBRANDT, WOJNA I DZIEWCZYNA Z KABARETU
Warszawa, wrzesień 1939: Irenka Górecka, młoda tancerka z kabaretu, ucieka z bombardowanej stolicy wraz ze swoim sąsiadem Witoldem Kiersnowskim i jego szoferem. Kiersnowski, urzędnik jednego z ministerstw, przewozi bardzo cenny obraz, autoportret Rembrandta, który jest własnością pewnej hrabiny, a z obawy przed Niemcami ma zostać wywieziony do Szwajcarii. Niestety, w czasie drogi Kiersnowski i jego szofer giną, a Irenka zostaje sama z Rembrandtem. W dodatku znajduje małego żydowskiego chłopca, który stracił matkę... Od tej chwili, Irence grozi podwójne niebezpieczeństwo, związane zarówno z ukrywaniem Rembrandta, jak i żydowskiego dziecka.
Tom 2
Koniec i początek
Losy trzech kobiet uwikłanych w historię. Najpierw za wszelką cenę pragną przeżyć, a później na gruzach zbudować sobie nowe życie. Jesień 1944. Właśnie dogasa powstanie. W podwarszawskich Włochach spotykają się trzy młode kobiety: Irenka, przedwojenna tancerka kabaretowa, Zośka, studentka architektury i Helenka, dziewczyna z kieleckiej wsi. Żadna z nich nie ma już rodziny, więc trzymają się razem. Każda z nich skrywa dramaty z przeszłości, każda też usiłuje ułożyć swoje życie od nowa, najlepiej jak można - kto wie, ile jeszcze potrwa. Cieszą je najprostsze rzeczy, kiełkują pierwsze uczucia mimo ciągłego strachu i nieustannej walki o przetrwanie. Otaczająca je rzeczywistość nie jest łatwa, ścieranie się nowego porządku ze starym - wszystko to nie sprzyja młodzieńczym wzlotom i westchnieniom. A jednak. W tle poszukiwania dóbr zagarniętych przez Niemców, barwne wojenne i powojenne życie oraz galeria postaci: handlarze, lekarze, profesorowie i Rosjanie, NKWD i UB. Historie, ludzie i zdarzenia które opisuje autorka są prawdziwe, a w nie wpleceni zostają fikcyjni bohaterowie. I jak zwykle u Manuli Kalickiej, płaczemy i śmiejemy się na przemian, by na końcu zapytać, czemu to już koniec?
Zwrócona ale zarezerwowana. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
DZIAŁANIE:
Nr karty: 637640 ważna do dnia: 2018-07-20 Nr karty: 053952 ważna do dnia: 2018-10-01 Nr karty: 016634 ważna do dnia: 2018-10-10 Nr karty: 059822 ważna do dnia: 2018-07-19
W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku w krakowskich sklepach z antykami można było przebierać w obrazach Jerzego Kossaka, zdarzały się i płótna z podpisem Wojciecha. Trafiały na rynek, znikając ze ścian mieszczańskich salonów, bo ludzie, dla których dom bez obrazu Kossaka nie zasługiwał na swe miano, zmuszeni byli sprzedawać je, by żyć.
Był to niedobry czas dla Kossaków. W Muzeum Narodowym w Krakowie eksponowano tylko jedną akwarelę Juliusza. A o tym, żeby płótna Wojciecha i Jerzego wyciągnąć z magazynów, nie było mowy nawet po politycznej Odwilży. Krytycy, już bez lęku preferując abstrakcję, krzywili się na twórczość Kossaków. (...) O Kossakach, zepchniętych niegdyś na margines, trzeba pisać. Tu zaglądamy do nich od kuchni. [fragment Wstępu]
UWAGI:
Bibliografia na stronach 226-[227]. Oznaczenia odpowiedzialności: Marek Sołtysik.
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
WYPOŻYCZYŁ:
Nr karty: 016634 od dnia:2018-04-03 Wypożyczona, do dnia: 2018-05-22
DZIAŁANIE:
Nr karty: 008686 ważna do dnia: 2018-07-07 Nr karty: 038483 ważna do dnia: 2018-07-18
Czy warto przechowywać stare świstki? Szczególnie te z tajemniczym szwajcarskim adresem?
Maria i Czesław, babcia i dziadek autorki, główni bohaterowie "Historii spisanej atramentem", próbują ułożyć sobie życie w Kostromie, a tymczasem świat ogarniają niepokoje, które burzą ustabilizowane życie obojga. Czy Maria zdoła pokonać niebezpieczeństwo, zagrażające jej i jej dziecku? Czy dwie słabe kobiety poradzą sobie z zagrożeniem, nadchodzącym z najmniej spodziewanej strony? Trudno się nie pogubić, gdy nagle okazuje się, że ktoś, komu bezgranicznie ufaliśmy, knuje podstępny plan.
Matylda i Janusz ruszają tropem sekretnej korespondencji Marii sprzed lat.
UWAGI:
Na stronie tytułowej i okładce: Prószyński i S-ka. Stanowi część cyklu. Na okładce: Historia, która nie miała prawa się wydarzyć, i pewnie tak by się stało, [>>] gdyby nie fakt, iż jest prawdziwa. Oznaczenia odpowiedzialności: Maria Ulatowska, Jacek Skowroński.
Miłość potrafi spaść z siłą żywiołu. Nie ma przed nią ucieczki nawet dla. księdza. Bez względu na przeciwności, bez względu na cenę, jaką przyjdzie płacić przez resztę życia. Czy było warto?... To opowieść o przemianie młodzieńca, który wstąpił do seminarium - od początków jego drogi kapłańskiej, poprzez rozterki i walkę z przymusem dochowania celibatu. O próbach opuszczenia Kościoła i powrotach przed ołtarz. Bo największa i najpotężniejsza instytucja tego świata, której ślubował wierność, ani przez moment nie zapomniała o swym zbuntowanym słudze... Czy miłość do kobiety przezwycięży autentyczne powołanie do służby Bogu? Autorzy powieści odwiedzili wszystkie wymienione w pamiętniku miejsca. Dotarli nawet tam, gdzie oficjalnie wstęp jest zakazany. Przywołana sprzed ponad wieku atmosfera miejsc, w których toczy się akcja - Królestwo Polskie, Ukraina, Wołyń, Podole, stary Paryż i daleka Ruś. Dawne klimaty wiejskich plebanii i magnackich posiadłości, zapomniane stroje, wielkie bale i tupot końskich kopyt na bruku miasteczek o znajomo brzmiących nazwach, w których jeszcze z rzadka słychać język polski. I pewna tajemnica, którą tropią współcześni bohaterowie tej powieści, podążający śladami księdza i jego ukochanej. Dodatkową inspiracją dla prowadzonych z niemałym trudem poszukiwań był fakt, że gdyby pewien dziesięcioletni chłopiec sto lat temu nie postanowił uciec z domu, to współautorki tej książki nie byłoby na świecie.
Tom 2
Kartka ze szwajcarskim adresem
Czy warto przechowywać stare świstki? Szczególnie te z tajemniczym szwajcarskim adresem? Maria i Czesław, babcia i dziadek autorki, główni bohaterowie "Historii spisanej atramentem", próbują ułożyć sobie życie w Kostromie, a tymczasem świat ogarniają niepokoje, które burzą ustabilizowane życie obojga. Czy Maria zdoła pokonać niebezpieczeństwo, zagrażające jej i jej dziecku? Czy dwie słabe kobiety poradzą sobie z zagrożeniem, nadchodzącym z najmniej spodziewanej strony? Trudno się nie pogubić, gdy nagle okazuje się, że ktoś, komu bezgranicznie ufaliśmy, knuje podstępny plan. Matylda i Janusz ruszają tropem sekretnej korespondencji Marii sprzed lat.
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
WYPOŻYCZYŁ:
Nr karty: 047451 od dnia:2018-03-26 Wypożyczona, do dnia: 2018-04-25
DZIAŁANIE:
Nr karty: 062026 ważna do dnia: 2018-09-07 Nr karty: 038483 ważna do dnia: 2018-06-10 Nr karty: 045788 ważna do dnia: 2018-09-11 Nr karty: 034619 ważna do dnia: 2018-09-18 Nr karty: 004111 ważna do dnia: 2018-07-07
Mark Kurlansky zapuszczał się w wąskie uliczki "żółtego miasta" przez blisko trzydzieści lat. Podążał śladami Hemingwaya, Greena, Carpentiera, czytał wielbionego przez habaneros Lorcę, spędzał noce w legendarnych kawiarniach i sam sprawdził prawdziwość zdania, które Errol Flynn nabazgrał na ścianie jednej z nich:"Najlepsze miejsce, żeby się upić". Bo przecież tu powstały popularne drinki: cuba libre, daiquiri, mojito. Ta książka to wyznanie uczuć Kurlansky`ego do tego niezwykłego miasta. Bo -jak sam pisze - Hawana, ze wszystkimi swoimi zapachami, rozsypującymi się murami, izolacją i trudną historią, jest najbardziej romantycznym miastem na świecie. Jednak Hawana to nie tylko miasto słońca, zabawy i tańca. Nie można jej zrozumieć bez poznania jej tragicznej, burzliwej historii: kolonializmu, protektoratu USA, reżimu Batisty, rewolucji Fidela Castro i dominacji Związku Radzieckiego.
UWAGI:
Bibliografia na stronach 179-184. Indeks. Oznaczenia odpowiedzialności: Mark Kurlansky ; przełożył Tomasz Fiedorek.
DOSTĘPNOŚĆ:
Zwrócona ale zarezerwowana. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
DZIAŁANIE:
Nr karty: 066581 ważna do dnia: 2018-07-20 Nr karty: 043368 ważna do dnia: 2018-09-10 Nr karty: 053013 ważna do dnia: 2018-09-15