KOMENTARZE DOPISANE PRZEZ: Lamika
Lamika

Posty:402
Dotyczy: Laleczka
Wysłany: 2018-01-11 09:59:05

W oczekiwaniu na climax przeczytałam romans pełen fałszywej psychologii napisany przez egzaltowaną pensjonarkę Zresztą napisany marnie, więc nawet łzawych wzruszeń trudno się tu doszukać. Tess Gerritsen powinna przeczytać książkę, zanim zgodziła się na umieszczenie rekomendacji ze swoim podpisem na okładce.
Lamika

Posty:402
Dotyczy: Przed katastrof
Wysłany: 2018-01-05 11:19:18

Za dużo autor chciał pomieścić w tej książce. Jest więc i kryminał, publicystyka, krytyka mediów, niechęć do nowobogackich i powieść psychologiczna.
A do tego jeszcze wtręty na temat baseballu, pilotowania samolotów czy wręcz ich powstania i odczuć odrzuconego kochanka. Są rozważania na temat percepcji telewizji i kreowania przez nią rzeczywistości. Nieczystych zagrań i czystych intencji. Czytelnik może się w tym zagubić, a co gorsza znudzić.
Lamika

Posty:402
Dotyczy: Córka rabina : o seksie, narkotykach i ortodoksyjnych Żydach : opowieć prawdziwa
Wysłany: 2017-12-31 10:55:13

Wręcz ekshibicjonistyczna relacja z życia w środowisku ortodoksyjnych Żydów. Rzadko można zetknąć się z opisem od wewnątrz zamkniętej i żyjącej w swoim wyizolowanym świecie grupy religijnej. Ciekawa jestem jak ta książka została przyjęta przez izraelskich chasydów, bo zbyt pochlebna ona nie jest. Chociaż pewnie to, co wydaje się skrajnym fanatyzmem na granicy obłędu jest według nich całkiem normalne i godne szerszego rozpropagowania jako sposobu na życie. Co zawsze zadziwiało mnie u wszelkiej maści fanatyków religijnych to gładkie łączenie korzystania ze zdobyczy techniki, typu samochody czy telefony komórkowe z dążeniem do zatrzymania czasu, albo wręcz powrotem do obyczajów ze starożytnych świętych ksiąg. Książka obyczajowo bardzo ciekawa.
Lamika

Posty:402
Dotyczy: No więc dobrze
Wysłany: 2017-12-24 14:08:18

Napisana pod koniec lat 40-tych ma urok staroświeckiej egzotyki. Maroko podzielone w tym czasie przez Hiszpanię i Francję jest miejscem podejrzanych interesów, a Tanger jako miasto o statusie neutralnym ściąga różnej maści awanturników i przestępców. Główny bohater, znudzony jałową egzystencją w rodzimym Nowym Jorku, szuka ni to sensu życia, ni rozrywki. Kto spodziewa się soczystych opisów perwersji, anonsowanych na okładkach może poczuć się zawiedziony. W tych latach "takie rzeczy" były zaznaczane w tak subtelny sposób, że trudno je nawet wychwycić. Jest tu też ledwie uchwytny cień atmosfery z filmu "Casablanca". W sumie książka ma ciekawy klimat.

Na marginesie: Tłumaczenie cytatu z "Makbeta" dokonane przez tłumacza, a będące tytułem książki "Let it come down" nie wydaje mi się właściwe.
Lepsze byłoby : "Niech się stanie".
Lamika

Posty:402
Dotyczy: Proces diabła
Wysłany: 2017-12-16 16:59:02

Rozrywkowe, pomysłowe, perwersyjne I jakby wbrew tym c m - jednocześnie dające do myślenia, bo pomijając dosłowność zbrodniczych działań, wyłania się z tej książki obraz świata, gdzie nikt nikomu nie ufa, pod pozorami przyjaźni kryje się fałsz i mordercze intencje. Zabij, jeżeli nie chcesz być zabitym, krzywdź, jeżeli ciebie skrzywdzono, odegraj się za swoje traumy na niewinnych, bo i tak nikt niewinny nie jest. Współczesny świat ?
Lamika

Posty:402
Dotyczy: Wyspa strachu
Wysłany: 2017-12-06 23:25:09

Żmudne śledztwo w sprawie makabrycznych morderstw ciągnące się przez 90 % książki odzwierciedla zapewne realia, ale atrakcyjności powieści kryminalnej nie przysparza. Podobnie mnóstwo całkiem zbędnych szczegółów, które wprawdzie osadzają akcję w konkretnej scenerii, ale w nadmiarze nudzą i męczą. Dla uważnego czytelnika nie jest też zaskoczeniem rozwiązanie sprawy. W sumie to nie jest źle napisana książka, ale jednak jak na tego typu literaturę trochę nużąca.
Lamika

Posty:402
Dotyczy: Duchowe życie zwierzt
Wysłany: 2017-11-26 20:01:05

W formie luźnej pogadanki autor przekazuje swoje obserwacje, przemyślenia i wiadomości z innych źródeł. Nie wszystkie zapewne ścisłe, jak np. informacje o jerzykach, które rzekomo tylko na okres lęgów nie zaprzestają szybowania w powietrzu. Jest nieco inaczej, ale to na marginesie.
Dla osób przekonanych, że zwierzęta mają uczucia, odczuwają ból i komunikują się nie tylko w ramach swojego gatunku książka jest tylko potwierdzeniem tych przekonań, podobnie jak sprzeciw autora wobec masowej eksterminacji tych istot przez myśliwych, nie wspominając o przemysłowej hodowli. Obawiam się, że ci, którzy widzą w zwierzętach tylko chodzące mięso, futro, albo szkodniki nawet nie sięgną po tę książkę, a tytuł obśmieją albo ich oburzy. No cóż nie wszyscy wśród nas obdarzeni są uczuciami i empatią.
Lamika

Posty:402
Dotyczy: Private : Delhi [ang.]
Wysłany: 2017-11-19 10:37:15

Korupcja na szczytach władzy, handel organami do przeszczepów i mściciel, czyli wszystko aby sprawić, że czyta się z zaciekawieniem. Niestety nic z tego. Hinduskie imiona i nazwiska wypadają z pamięci podobnie jak ich funkcje społeczne i polityczne, brak jednego bohatera, któremu się kibicuje, nieudolność zarówno policji jak i "Private" czyli prywatnej agencji detektywistycznej sprawiła, że z trudem dobrnęłam do końca. A koniec z gatunku - a teraz was zaskoczę. Tylko, ze żadnym zaskoczeniem nie jest, raczej zaskakuje absurdalnością sytuacji. Szlachetne intencje okraszone opisami zbrodni godnymi "Piły", a czytelnik usypia
Lamika

Posty:402
Dotyczy: Pod prd
Wysłany: 2017-11-10 17:23:43

Robert Biedroń to niewątpliwie sympatyczna osoba. Ta opinia nasuwa się po przeczytaniu wywiadu przeprowadzonego przez Magdalenę Łyczko. Wydaje się dość szczery w tym, co zdradza ze swojego życia i tego, w jaki sposób sam siebie widzi. Szkoda tylko, że pytania banalne. Autorka chyba asem dziennikarstwa nie jest. Ot taka sobie pogaduszka, pełna komunałów, typu "prawie" robi różnicę.
Lamika

Posty:402
Dotyczy: Wampir
Wysłany: 2017-11-02 17:58:13

Cóż za zbiorowisko paskudnych typów, na czele z główną postacią, prywatnym detektywem. Ofiara też nie lepsza. W tych Gliwicach z powieści chyba nie ma żadnej przyzwoitej osoby Trudno też te książkę nazwać powieścią kryminalną. To raczej powieść obyczajowa z elementami kryminalnej zagadki. Ponieważ sama zagadka zbyt wciągająca nie jest czytelnik może się skupić na poznawaniu miasta i poszczególnych bohaterów. Niektórzy zaskakują. W sumie jako książka - wrażenie pozytywne.
Lamika

Posty:402
Dotyczy: Odcięci
Wysłany: 2017-10-29 23:18:36

Czyta się z szybkością ekspresową, a po oszołomieniu lawiną zdarzeń, liczbą złoczyńców i skrupulatnie opisaną obrzydliwością czynności różnych
czytelnik, ochłonąwszy, może dojść do wniosku, że pisząc autorzy nieźle się bawili dokładając coraz to nowy dramatyczny/nieprawdopodobny/wstrząsający opis czy punkt zwrotny. Jednocześnie dali dwa sprzeczne sygnały na końcu - fragmenty notatek gazetowych dotyczących wyroków za niewspółmierne w swojej wadze przestępstwa a zaraz potem ironiczne podsumowanie książki. W sumie lektura nie dla wszystkich. Czytelniczki o wrażliwych żołądkach i na serio przeżywające opisane zdarzenia raczej powinny trzymać się z daleka
Lamika

Posty:402
Dotyczy: Oszpecona
Wysłany: 2017-10-25 14:16:14

Zbyt restrykcyjnie i bezrefleksyjnie przestrzegana tradycja jest opresją. Mimo pewnych starań rządu społeczeństwo Arabii Saudyjskiej nie umie porzucić starych nawyków i uprzedzeń. Taki wniosek nasuwa się po przeczytaniu tej króciutkiej książeczki, która jest trochę sposobem na zajrzenie do typowego arabskiego domu, a trochę publicystyką. Autorka lawiruje między trzymaniem się wpojonych zasad a nieśmiałą (w jej pojęciu bardzo odważną) próbą nieco poluzowania gorsetu nałożonego arabskim kobietom. Lektura tej książki pozwala trochę zrozumieć zamęt w głowie jaki wywołuje chęć bycia sobą w tradycjonalistycznym, nietolerancyjnym społeczeństwie.
Lamika

Posty:402
Dotyczy: Madonny z Bari : matka i córka - księżna Mediolanu i królowa Bona
Wysłany: 2017-10-18 19:08:12

Może nie jest ta książka szczególnie porywająca, ale wydaje się dość rzetelna jeśli chodzi o fakty historyczne (z wyjątkiem mniej ważnych dat).
To dalsze losy Izabeli Aragońskiej, tytularnej ale nie realnej księżnej Mediolanu i jej córki - Bony, czyli naszej przyszłej królowej. Każdy słyszał o Bonie, zresztą zwykle mało pochlebnie, a warto "zaprzyjaźnić" się z tą osobą i wiedzieć o niej coś więcej niż to, że wprowadziła do Polski włoszczyznę. Mam nadzieję na trzeci tom, o okresie polskim i powrocie do Bari.
Lamika

Posty:402
Dotyczy: Kot Bob i jego podarunek
Wysłany: 2017-10-07 10:40:08

Spodziewałam się opowieści o dalszych losach Jamesa i Boba, już po wydaniu bestsellerowych książek, a trafiłam na typową/nietypową opowieść wigilijną, z duchem Bożego Narodzenia, a jakże, w postaci kota Opowieść typowa, bo w klimacie sentymentalnym, charakterystycznym dla okolicznościowych opowiadań i filmów, nietypowa - bo święta widziane z perspektywy walczącego o przeżycie byłego narkomana. Mimo, ze dotyczy w zasadzie tylko wydarzeń związanych ze świętam, i to czyta się ją z zainteresowaniem. Ten cykl książek o Bobie i jego przyjacielu ma urok szczerości i niesilenia się na to, czym nie jest. Przy nich się odpoczywa, a i na sporo rzeczy otwiera oczy.
Lamika

Posty:402
Dotyczy: wiat według Boba : dalsze przygody ulicznego kota i jego człowieka
Wysłany: 2017-10-06 09:18:15

Kopciuszek z bajki znalazł swojego księcia i szczęście, James Bowen znalazł rudego kota, a kot znalazł Jamesa. Mimo, że druga część opowieści jest dość podobna do pierwszej, ciągle czyta się ją z przyjemnością i wzruszeniem. Co czyni z tej niepozornej książeczki bestseller ? Myślę, że poza pozytywnym wydźwiękiem to jej szczerość i wyjątkowy stosunek autora do zwierzaka. Ten cykl książek poprawia humor. Przeczytać nie tylko warto. TRZEBA.
Lamika

Posty:402
Dotyczy: Dziewczyna w walizce
Wysłany: 2017-10-03 09:48:39

Na pograniczu thrillera i horroru, książka ma budzić w czytelniku emocje i sprzeciw. Nie do końca się to udaje, bo przez absurdalność sytuacji i pozbawienie narracji bliższego opisu scenerii zawieszona jest w próżni. I to nieprawda, że szokuje bardziej niż "Zaginiona dziewczyna" Gillian Flynn,bo się do niej nawet nie umywa. Zwroty akcji dość przewidywalne, może najbardziej zaskakuje zakończenie, bo czytelnik spodziewa się i chciałby innego. Tym niemniej czyta się szybko, czekając na obiecane fajerwerki. Niektórzy się ich doczekają, ja nie
Lamika

Posty:402
Dotyczy: Wampir z Ropraz
Wysłany: 2017-09-28 10:19:17

Szwajcarska wieś początku XX w. - zabobon, okrucieństwo, ciemnota, zoo- i pedofilia. Tutaj litości nie ma. To ujęta w na poły poetycką formę opowieść o świecie zła, ohydzie zrodzonej z ciemnoty. A jeśli zakończenie oparto na faktach - to opatrzność nieźle zakpiła z ludzkiego patosu i kultu wojny.
Lamika

Posty:402
Dotyczy: Kot Bob i ja : jak kocur i człowiek znaleĽli szczęcie na ulicy
Wysłany: 2017-09-24 16:06:33

Bezpretensjonalna, szczera, prawdziwa, wzruszająca. Pozwala wniknąć w życie osoby wykolejonej, wracającej do równowagi dzięki poczuciu odpowiedzialności za drugą istotę. Optymistyczna.
Lamika

Posty:402
Dotyczy: The watcher [ang.]
Wysłany: 2017-09-20 10:02:28

Zagadka dość wątła, więc autor koncentruje się na opisach miasta, okolicy, wyglądu i strojów bohaterów. Trzeba przyznać, że ma do tego talent, więc daje czytelnikowi prawie filmowy ogląd sytuacji, chociaż sam akcja zbyt ekscytująca nie jest. Do tego tajemnica ofiary jest dość oczywista prawie od początku, mimo,że w książce zostaje wyjawiona jako zasadniczy zwrot akcji. Czyta się bardziej jako powieść obyczajową z elementami melodramatu niż thriller, ale to całkiem przyzwoita rozrywka.
Lamika

Posty:402
Dotyczy: Tajemnica Leili
Wysłany: 2017-09-09 13:07:12

Swoistą ciekawostką jest, że książka napisana została przez mężczyznę, lekarza, pochodzącego z tego samego kręgu kulturowego co kobiety, których rzecz ta dotyczy. W większości piszą o kobietach islamskich kobiety. A tu autor wręcz wczuwa się w sposób myślenia Iranki, pisząc co drugi rozdział z jej punktu widzenia. A opisuje niebywałą opresję kobiet pod władzą fanatyków, dla których nie ma takiego okrucieństwa, którego nie dopuściliby się w myśl swoich zasad. Nawet uśmiech na ulicy może stać się powodem prześladowań, a co dopiero ciąża niezamężnej kobiety, nawet zgwałconej. Książka początkowo może irytować rzekomymi przemyśleniami tytułowej Leili, później czyta się jak fabularyzowany dokument, którym zresztą jest.
Lamika

Posty:402
Dotyczy: Cmentarzysko
Wysłany: 2017-09-05 10:22:08

Wydawało mi się, że od początku przewidziałam rozwiązanie jednej z dwóch zagadek. Myliłam się. To dobrze świadczy o autorze, chociaż może nie tyle dużo w tej książce mylnych tropów, co więcej niedopowiedzeń. Akcja rozwija się dwutorowo, co początkowo może irytować z powodu przeskoków narracji, ale pod koniec oba wątki się splatają i to w dość nieoczywisty sposób.
Czyta się z zainteresowaniem, może poza rozciągniętym nad miarę, melodramatycznym zakończeniem. W sumie spory plus.
Lamika

Posty:402
Dotyczy: Karaluchy
Wysłany: 2017-08-31 17:32:09

Chronologicznie zaledwie druga powieść Nesbo, z 1998 r. i to o tyle istotne, że jakby zachwiana jest jej konstrukcja. W sumie większa część akcji ciągnie się i dłuży, aby dopiero pod koniec nabrać nadzwyczajnego (przesadnego?) tempa. I może to tempo sprawia, że czytelnik nie zwraca uwagi na kompletnie niedorzeczne zachowania bohaterów. Przy czym nie można nie wciągnąć się w atmosferę mrocznych zaułków Bangkoku, jego egzotyki i występku. Źle nie jest, ale późniejsze powieści są o wiele ciekawsze.
Lamika

Posty:402
Dotyczy: Opowieć Podręcznej
Wysłany: 2017-08-27 20:39:06

Opowieść zaczyna się in medias res i powoli odkrywa przed czytelnikiem zasady funkcjonowania świata idealnego. Bo choć dla jednych , liczniejszych, ta literacka wizja to dystopia, dla innych (nielicznych ?) to świat wymarzony. A powstaje powoli, pełznie zabierając kolejne swobody.
Napisana 30 lat temu, a ciągle jest ostrzeżeniem przed całkiem realną przyszłością...
Lamika

Posty:402
Dotyczy: Zabij mnie, tato
Wysłany: 2017-08-24 10:14:59

Kto spodziewa się horroru, będzie zawiedziony. To typowy thriller. Powieść dotyka ważnego problemu tzw. "bestii" i jest o tyle prawdziwa, że większą część dochodzenia i śledztwa stanowią mylne, bądź nic nie znaczące tropy.
Pytanie tylko, czy takie odwzorowanie rzeczywistości wychodzi na zdrowie w książce. W treści przebija się szarzyzna małego miasteczka, a bohaterowie są nudni i za dużo mówią o niczym, odwlekając przejście do sedna sprawy. W sumie takie sobie.
Lamika

Posty:402
Dotyczy: Trzy siostry, trzy królowe
Wysłany: 2017-08-19 16:48:16

Intrygi, nocne ucieczki, zdrady i romanse - to dzieje starszej siostry Henryka VIII - Małgorzaty. Szeroko znana jest Maria Stuart, królowa Szkotów, a to jest barwna historia życia jej babki, przybliżona czytelnikowi przez niezawodną Phillippę Gregory. Czyta się jak powieść przygodową - gotowy scenariusz na film.
Lamika

Posty:402
Dotyczy: Nie ma innej ciemnoci
Wysłany: 2017-08-07 10:36:36

Krok do przodu, dwa w tył. Mimo nośnego tematu napisane w sposób nieciekawy, wręcz nużący. Postacie rozmawiają, a właściwie gadają, jakby obok siebie, byle tylko przedłużać akcję i dociągnąć do tych ponad 500 stron. Strasznie to wszystko wydumane i fałszywie brzmiące...
Lamika

Posty:402
Dotyczy: Najdłuższa noc
Wysłany: 2017-07-31 10:54:51

Po książkę napisaną przez dwóch aktorów - czynnego i amatora- sięgnęłam bez większego przekonania, trochę pod wpływem serialu. I zaskoczenie.
Jest dobrze napisana, ma ciekawy klimat, tajemnicze, niepokojące zakończenie. Czego więcej chcieć na lato.
Jedyny zarzut to częste używanie dopełniacza zamiast biernika w przypadku rzeczowników nieżywotnych. Ale czy jeszcze ktoś w ogóle wie co to znaczy...
Lamika

Posty:402
Dotyczy: Co zrobisz, gdy umrę?
Wysłany: 2017-07-24 19:10:25

Właściwie cała książka jest poświęcona dochodzeniu, czy zmarły mąż bohaterki miał kochankę, czy nie. Nie brzmi to zbyt ciekawie, a o dziwo, jest.
Czyta się dobrze, ta mała tajemnica wciąga przez niekonwencjonalne działania wdowy. Dzięki temu da się przełknąć niezupełnie jasny powód, dla którego na końcu policja powzięła takie a nie inne ustalenia. Niezłe czytadło.
Lamika

Posty:402
Dotyczy: Nur : zapiski afgańskie
Wysłany: 2017-07-20 10:41:32

Kto liczy (jak ja) na reportaż z pierwszej ręki z budzącego grozę i ciekawość Afganistanu, ten będzie zawiedziony. W tej pięknie wydanej książce-albumie autorka snuje ni to przypowieść ni poemat. Pomieszane wątki, mnóstwo nic nie mówiących egzotycznych imion dają wprawdzie jakiś mgławicowy obraz tego kraju, ale zostawiają wielki niedosyt. Podobnie zresztą jak zdjęcia, w większości czarno-białe, nieostre, rozmyte.

Już na marginesie: "kamfory na wodę" ? "elokwentnie sterczące skrzydło samolotu" ? Jest tego więcej...
Lamika

Posty:402
Dotyczy: Drwal
Wysłany: 2017-07-08 22:58:14

Nie wciąga w intrygę jak kryminał, bo kryminałem ta powieść nie jest. To obserwacje obyczajowe kurortu po sezonie. Kpiąco, ironicznie i wnikliwie.. A pisanie przez autora powieści kryminalnej jest pretekstem do autoironicznych konstatacji.
Lamika

Posty:402
Dotyczy: Nurbanu : synowa odaliski
Wysłany: 2017-06-27 10:35:18

W porównaniu z poprzednimi tomami tej sagi więcej tu, o dziwo, treści niż ckliwych uniesień, ale jednak ciągle szkoda, że to nie jest lepiej napisane.
Historia Turcji z punktu widzenia kobiet jest fascynująca, ale nie w formie kiepskiego romansu.
Lamika

Posty:402
Dotyczy: Sanato
Wysłany: 2017-06-14 18:54:56

Udana stylizacja, elegancka forma, przerażające w zamierzeniu wydarzenia pozostawiają jednak czytelnika całkowicie obojętnym. Lektura przypomina obserwowanie teatru cieni, z nikłym zainteresowaniem, ale z docenianiem kunsztu.
I ciągle nie wiem, czy jakiekolwiek wydarzenia miały miejsce w 1931 roku w sanatorium gruźliczym w Zakopanem, czy osoby przedstawione w powieści istniały naprawdę czy są wytworem fantazji autora, a ich biografie przedstawione w posłowiu są fikcją...
Lamika

Posty:402
Dotyczy: Dziewczyna, która musi uciekać
Wysłany: 2017-06-04 16:22:46

Dość banalna historia, która mogłaby być dwuszpaltowym reportażem, rozbudowana do prawie 300 stron. Ckliwe to do znudzenia i jakoś nie wzbudzające żywszych uczuć. Jedyną ciekawostką jest traktowanie Polki jako kogoś dość egzotycznego i częste przypominanie, że Polska jest jednak w UE. I druga rzecz to stosunek wielu Anglików do polskiej diaspory w podobny sposób jak w Polsce traktuje się przybyszów z Bliskiego Wschodu.
Lamika

Posty:402
Dotyczy: Kolekcjoner dzieci
Wysłany: 2017-06-01 09:35:41

Po dynamicznej "niemieckiej" części autorka naraz zaczyna pisać zupełnie inną książkę. Część "toskańska" to w 90% powieść obyczajowa, dość nudnawa o problemach małżeńskich, sprzedaży nieruchomości i, jakżeby inaczej, z romansem w tle. Istnieje powiązanie z pierwszą częścią, ale nić to dość wątła i dopiero zakończenie książki mocno te części łączy.
Słowem książka nierówna, chociaż z dużym potencjałem.
Lamika

Posty:402
Dotyczy: Kösem : matka sułtanów
Wysłany: 2017-05-28 12:24:45

Do połowy to jak opowiastka dla dzieci, prawie całkowicie fikcyjna, druga połowa, kiedy fakty są zgodne mniej więcej z historią, opowieść pędzi na łeb na szyję, nie wnikając w szczegóły, za to zasypując czytelnika dziesiątkami imion paszów i innych dostojników, których nie sposób nie tylko zapamiętać, ale nawet prawidłowo wymówić. Dramatyzmu w tym zero, mimo tragicznych i pełnych dynamizmu wydarzeń. Książka usiłuje dyskontować sukces serialu, ale się do niego nie umywa...
Lamika

Posty:402
Dotyczy: Beksińscy : portret podwójny
Wysłany: 2017-05-22 18:46:32

Dawno nie czytałam tak dobrze napisanej biografii. Autorka wykonała tytaniczną wręcz pracę, docierając do zapisków, pamiętników, audycji, a nade wszystko osób, które kiedykolwiek zetknęły się z Beksińskimi, czy to w Sanoku, czy w Warszawie. Prawda, że i obaj bohaterowie tej książki są postaciami oględnie mówiąc, oryginalnymi i jakby naznaczonymi przez niesamowite fatum, albo tylko jak ćmy dążącymi do samozagłady. Książka, która przygnębia, ale oderwać się trudno.
Lamika

Posty:402
Dotyczy: Musimy porozmawiać o Kevinie
Wysłany: 2017-05-14 20:37:56

Książka jest zaproszeniem do dyskusji jak powstaje zło. Czy winna jest nadkrytyczna matka, czy powierzchowny ojciec, który nie widzi osoby, tylko swoje o niej wyobrażenie, a może zło jest złem samo z siebie... Powinno się ją czytać w grupach, żeby podzielić się wrażeniami. Rzadko która książka aż tak skłania do namysłu.
Lamika

Posty:402
Dotyczy: The pillars of the earth [ang.]
Wysłany: 2017-05-09 14:07:09

Inspiracją do napisania tej nietypowej dla Folletta powieści była fascynacja średniowiecznymi katedrami i tym jak niepiśmienni często murarze umieli stworzyć takie cuda architektury. Ale Follett ma też ten rzadki dar, opisywania nie tylko przebiegu zdarzeń, ale tworzenia całego otaczającego je świata. Przypomina to film, który czytelnik może "wyświetlić" sobie w myślach. A jakby tego było mało, angażuje też emocje. Jednych postaci szczerze nie cierpimy, innym kibicujemy.
Może nie jest to WIELKA literatura, ale to pierwszorzędna rozrywka, która zaciekawi też tłem historycznym i pozwoli bardziej uważnie przyjrzeć się średniowiecznym budowlom podczas ich zwiedzania.
Lamika

Posty:402
Dotyczy: Pasażer 23
Wysłany: 2017-04-25 11:19:23

Książka jak labirynt:, co czytelnikowi wydaje się, że już wie jak to się dalej potoczy i kto jest zamieszany w zniknięcia pasażerów, autor robi zwrot i prowadzi dalej trochę bliżej prawdy, ale nie na tyle, żeby znaleźć się na właściwej ścieżce. Poza wątkiem z synem, który od początku wydawał mi się (i słusznie) pewny, wszystkie inne zaskakują, a już zwłaszcza wątek z prologu. Autor bawi się czytelnikiem i bawi się pisząc. Warto !
Lamika

Posty:402
Dotyczy: Beduinki na Instagramie : moje życie w Emiratach
Wysłany: 2017-04-20 10:42:27

Zaczynałam czytać bez przekonania i zostałam zaskoczona ciekawą, dobrze skonstruowaną opowieścią o Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w skrócie ZEA. Prawie nie ma tu polityki, jest za to obraz codziennego życia, głównie kobiet, ale nie tylko. Dla większości tzw. ludzi Zachodu kraje muzułmańskie to jakby jednolity obszar, nieróżniący się zwyczajami ani polityką władz, co jest nieprawdą. Nawet poszczególne zjednoczone wszak emiraty różnią się między sobą. Warto przeczytać.
Lamika

Posty:402
Dotyczy: Zabójca z ssiedztwa
Wysłany: 2017-04-11 20:25:59

Gdyby szukać określenia na gatunek, do którego należy ta książka, to najbliżej będzie groteska. Z jeden strony powieść obyczajowa z mocnymi elementami kryminalnymi, z drugiej najczarniejszy z czarnych humor i satyra na typowe cechy Anglików. I bardzo ważne: nie czytać przed ani tym bardziej w czasie jedzenia Obrzydliwości wręcz przyklejają się do oczu W sumie książka warta polecenia, bo bardzo nietypowa.
Lamika

Posty:402
Dotyczy: Dziewczyny, których pożdał
Wysłany: 2017-04-05 18:21:31

Nie kupuję tego. Nie kupuję masowo występujących naturalnych "truskawkowych blondynek", ani mnogich osobowości mieszczących się w jednym ciele, kontaktujących się ze sobą i spierających, jak niedobrane grono znajomych. Nie kupuję śliskiego erotyzmu tej powieści. Ani błędów ortograficznych tłumacza. Nie.
Lamika

Posty:402
Dotyczy: Zakonnice odchodz po cichu
Wysłany: 2017-03-29 09:59:00

Zakony żeńskie - w Polsce śliski temat i to pokazuje, że polski katolicyzm jest inny, wsobny. Każda dyskusja na jego temat jest naruszaniem tabu. Ta książka uchyla nieco podszewki osłaniającej życie za murami żeńskich klasztorów. Bezwzględne posłuszeństwo, wyczerpująca praca, całkowite odcięcie od świata, chłód, zakaz samodzielnego myślenia. Ciekawe, że taki obraz nie dotyczy zakonów męskich, gdzie jest miejsce na swobodę wymiany myśli, własny rozwój, rekreację. Czy te różnice w podejściu między mniszkami a mnichami wynikają z patriarchalnego społeczeństwa, czy z natury płci ? Czyli znowu: gender czy natura ? Ja znam odpowiedź, czytelnicy muszą znaleźć ją sami.
Lamika

Posty:402
Dotyczy: Mihrimah : córka odaliski
Wysłany: 2017-03-21 08:01:15

Druga część opowieści o Mihrimah, a czwarta sagi sułtańskiej nie przynosi większej satysfakcji niż pierwsza. Zamiast skupienia się na znanych faktach historycznych, które są prawdziwym dramatem, autorka opisuje jakieś niedorzeczne romanse z architektem Sinanem w tle. A do tego wpływ córki sułtana na rozwój floty wojennej i rzekome doglądanie jej budowy, wpływ na stanowienie prawodawstwa - i żeby to jeszcze ciekawie opisane !
Wieje nudą, niestety. Przemieszanie realnie istniejących osób i fikcyjnych romansów, przy te ostatnie nadmiernie rozbudowane nie zdało egzaminu.
Lamika

Posty:402
Dotyczy: RzeĽniczka z małej Birmy
Wysłany: 2017-03-11 08:54:42

Zmylił mnie tytuł. Spodziewałam się kryminalnej historii w egzotycznej scenerii Birmy, a dostałam inspektora z depresją i nierozwiązane zagadki kryminalne sprzed lat w Szwecji. Fikcyjne, oczywiście. Opowieść snuje się powoli, rozwiązanie nie najgorsze, metafizyka w tle. Da się przeczytać, nocy się nie zarwie, pewnie szybko zapomni.
Lamika

Posty:402
Dotyczy: Poza strachem
Wysłany: 2017-03-01 18:42:26

Z debiutami jest zwykle taki problem, że autor ma pomysł na dobry początek, wie jak to się ma skończyć i w ogólnym zarysie jaka ma być treść. Kłopot w tym, że tę treść trzeba wypełnić słowami i jakąś akcją, co udaje się na ogół średnio "Poza strachem" powiela ten schemat.
Po bardzo dobrej, klimatycznej scenie na pustej szosie następuje seria dziwacznych zachowań bohaterek. Ich upór brnięcia w sytuacje zaprzeczające instynktowi samozachowawczemu nie jest raczej zabiegiem stylistycznym, tylko nieumiejętnością przedstawienia wiarygodnych postaci.
Sceny "romantyczne" w środku bijatyki grożącej śmiercią mogą albo irytować albo bawić. W sumie da się przeczytać, ale można też sobie darować.
Lamika

Posty:402
Dotyczy: Cudowna
Wysłany: 2017-02-26 17:13:22

Cudowna - najpierw pełne czci, później drwiące i pełne niechęci przezwisko dziewczynki, która doznała "widzenia" Matki Boskiej w Zabłudowie w latach 60-tych. Autor reportażu nie osądza, nie daje odpowiedzi, opisując wydarzenia z wielu stron, również stosunek jego świadków do tej historii dzisiaj. A miesza się tu fanatyzm ze szczerą wiarą, zawiść i oszczerstwo z pragnieniem cudowności, ciemnota z nieudolnością ówczesnych władz. Warto przeczytać, bo świetnie napisane, a i niewiele się zmieniło, choć dziś mało już analfabetów po 2 klasach szkoły podstawowej.
Lamika

Posty:402
Dotyczy: Mihrimah : córka odaliski
Wysłany: 2017-02-23 15:27:03

Gdyby nie serial nikt by pewnie po tę pozycję nie sięgnął, bo i za bardzo nie ma po co. Niewiele w niej faktów, bo pewnie się nie zachowały. Życie sułtanek na ogół nie obfitowało w wydarzenia godne uwagi. Kiedyś liczyły się wyprawy wojenne i bitwy oraz ich bohaterowie. Książka to głównie czcza gadanina, a do tego kreowanie Mihrimah na prawie pierwszą turecką feministkę, buntującą się przeciw męskiemu światu. Do końca dobrnęłam mocno znudzona, ale jednak pokuszę się o przeczytanie drugiego tomu.
Lamika

Posty:402
Dotyczy: Dziewięć dni
Wysłany: 2017-02-16 12:12:10

Nie rozumiem dlaczego książka nosi powyższy polski tytuł, od razu sugerujący czas akcji, zwłaszcza jeżeli w notce od autorki występuje o wiele bliższy oryginałowi (Burnt paper sky) - czyli "Spopielałe niebo".
Czyta się szybko i z zainteresowaniem, mimo że działania policji wydają się co najmniej dziwne, jeśli nie nieudolne. Równie dziwne wydają się reakcje na zachowanie matki, które w zaistniałej sytuacji są całkowicie naturalne.
Ciekawym problemem jest poruszenie kwestii nienawistnych komentarzy internetowych, które sycą się same sobą i nakręcają fizyczną przemoc u niezrównoważonych osobników. Niezły thriller, chociaż mnie cały czas zastanawia jeden z fałszywych tropów z samego początku, który nigdy nie został wyjaśniony.
Lamika

Posty:402
Dotyczy: Kopciuszki na tronach Europy : z siermiężnej izby na królewski tron
Wysłany: 2017-02-12 15:57:57

"Siermiężną izbę" z okładki należałoby wziąć w podwójny co najmniej cudzysłów, podobnie jak i tytułowe Kopciuszki. Na dobrą sprawę może co najwyżej dwie bohaterki mogłyby za Kopciuszka uchodzić, choć i im do biedy i skromności było daleko. Książka pisana potocznym, a właściwie zbyt potocznym językiem, sprawia wrażenie napisanej w pośpiechu, mimo stosunkowo bogatej bibliografii, której, gdy się lepiej przyjrzeć, bliżej do popularnych opracowań niż do tekstów naukowych. Jako odkurzenie podstawowych wiadomości może być, ale zostawia spory niedosyt.
 Używamy i polecamy:
Statystyka

  • Odwiedzin: 6253751
  • W tym dzisiaj: 1058
  • Obecnie gościmy: 37

  • Logowań na konto biblioteczne: 1603675
  • W tym dzisiaj: 294
  • Przesunięto termin
    zwrotu pozycji: 98

  • Pozycji zamówionych: 35
  • Zarezerwowanych: 6620