UWAGA: 2 LISTOPADA (PIĄTEK) PLACÓWKI BIBLIOTECZNE BEMOWA BĘDĄ PRACOWAŁY W GODZ. 10-17.

KOMENTARZE DOPISANE PRZEZ: chanti
chanti

Posty:555
Dotyczy: Azazel
Wysłany: 2014-12-19 09:36:14

Czy nie przesadzę, jeśli napiszę, że to taki rosyjski Sherlock Holmes? Oczywiście nie jako bohater (Erast Fandorin - przynajmniej w pierwszej części - jest dość nieporadny), ale klimat tej książki, XIX wiek, dorożki, mgła, brawurowe wspinaczki przez okno, bohaterowie mający więcej szczęścia niż rozumu... Tak mi się przez całą książkę kojarzyło, ale nie chciałabym fanów Sherlocka obrazić albo fanów Akunina!
Strasznie dobrze mi się to czytało, więc polecam.
chanti

Posty:555
Dotyczy: Hakawati mistrz opowieci
Wysłany: 2014-12-19 09:32:28

Wokół Hakawatiego jest równie wielu zapalonych fanów, co osób, które przez tę ksiązkę nie mogły przebrnąć. Ja należę zdecydowanie do pierwszej grupy, zakochałam się w tej prozie od pierwszego zdania i - dla mnie - jest to jedna z najlepszych książek jakie czytałam.
Hakawati to z jednej strony opowieść o rodzinie, która spotyka się nad grobem umierającego ojca, a z drugiej strony to niesamowita podróż po starych, m.in. libańskich baśniach, dość bezpośrednich, ale mądrych i magicznych opowieściach. Zdecydowanie polecam!!
chanti

Posty:555
Dotyczy: Księga cmentarna
Wysłany: 2014-12-19 09:29:01

Książka skierowana jest raczej dla młodszego odbiorcy, a szczególnie nie wskazana jest dla osób, które czują się rozczarowane, jeśli w książce coś się nie zgadza, jeśli historia nie jest do końca opowiedziana, jeśli losy bohaterów są trochę niejasne itp...
Ale absolutnie nie skreślam tej książki, z drugiej strony jest bardzo odprężającą lekturą. A Neil Gaiman jest już chyba klasyką, więc warto którąś z jego ksiązek grozy przeczytać.
chanti

Posty:555
Dotyczy: Czarownica [Film]
Wysłany: 2014-11-28 13:35:42

@Mario, no nie da się ukryć, prawda to co piszesz, ale Angelina jest tak ślicznie ucharakteryzowana, a sama kraina i wszystkie wróżki i dziwne stwory tak magiczne, że warto obejrzeć chociażby celem nacieszenia oka
chanti

Posty:555
Dotyczy: Mercedes-benz : z listów do Hrabala
Wysłany: 2014-11-28 13:32:42

Ja czegoś takiego jeszcze nie czytałam, książka w zasadzie bez kropek, nie ma jak włożyć zakładki
Ale polecam bardzo, ciepła, "wspominkowa" i mocno autobiograficzna historia. Chociaż w zasadzie o niczym, czyta się z dużą przyjemnością.
chanti

Posty:555
Dotyczy: Cienioryt
Wysłany: 2014-11-17 11:58:53

Połknęłam tę książkę prawie na jedno posiedzenie
Wprawdzie akcja nie zawsze była wartka, sporo opisów, ale może to dlatego, że będą kolejne części?
Trochę też za łatwo bohaterowie wychodzą z każdej opresji, a zakończenie w ogóle "od czapy", ale jeśli ktoś lubi powieści płaszcza i szpady - na pograniczu fantasy - to zdecydowanie warto po tę książkę sięgnąć.
chanti

Posty:555
Dotyczy: piewaj ogrody
Wysłany: 2014-11-13 13:56:30

Ja zareagowałam na tę książkę wprawdzie trochę mniej entuzjastycznie, ale tak jak napisała Margarytka, klimat i atmosfera tej książki - jak już się je złapie (czytać najlepiej po zmroku, przy lampce, pod kocykiem, z herbatką, a nie w tramwaju ) jest naprawdę uzalezniająca i niejednego czytelnika zadowoli, ale też pewnie zaskoczy. Sięgnę jeszcze po Pawła Huelle na pewno, za jakiś czas
chanti

Posty:555
Dotyczy: Ta, któr nigdy nie byłam
Wysłany: 2014-11-06 14:28:58

Majgull Axelsson pisze w moim odczuciu bardzo nierówno, są takie jej książki, przez które nie mogę przebrnąć. Ale akurat ta książka jest jedną z lepszych. Poraz kolejny okazuje się, że tylko kobieta może do końca zrozumieć inne kobiety i napisać o tym tak, że każdy znajdzie w bohaterce jakąś część siebie.
Mocna, naprawdę mocna lektura.
chanti

Posty:555
Dotyczy: Wołanie kukułki
Wysłany: 2014-11-06 14:24:46

Moim zdaniem jest to książka dla trochę młodszego odbiorcy - fabuła, czy sylwetki bohaterów nie są zbyt skomplikowane, sama zagadka dla fanów kryminałów w zasadzie banalnie prosta, a język prosty.
Ale co z tego? Zaczytałam się straszliwie
chanti

Posty:555
Dotyczy: Comédia infantil
Wysłany: 2014-10-06 08:57:02

Jedna z tych książek, które trzeba przeczytać powoli, bo chyba tylko wtedy można docenić tę historię. Mnie najbardziej poruszyły dzieci mieszkające na ulicy, które chociaż są w rozpaczliwej sytuacji, robią co mogą, żeby ich dzieciństwo jakoś wyglądało.
Ale poza tym, ładnie i poprawnie napisana książka, nic więcej.
chanti

Posty:555
Dotyczy: Intryga małżeńska
Wysłany: 2014-09-29 19:48:18

Już dawno nie znienawidziłam tak głównej bohaterki jak rozchwianej i nieodpowiedzialnej gówniary Madeleine z tej książki ale to chyba dobrze, że bohaterowie wzbudzają tyle emocji, znaczy to, że nie są papierowi, ale autentyczni. I właśnie bohaterowie to jeden z największych plusów tej książki, ich pogmatwane losy bardzo wciągają.
I chociaż już dawno nie czytałam czegoś równie tragicznego i przygnębiającego, to jednak jest to jedna z lepszych książek, na które trafiłam w tym roku.
chanti

Posty:555
Dotyczy: Miłoć
Wysłany: 2014-09-22 21:00:03

Historia dwóch ogromnie nieszczęśliwych kobiet, które kochając jednego mężczyznę, zniszczyły nawzajem swoje życie. Brzmi banalnie, ale jest coś magnetycznego w opowieściach Toni Morrison, pomimo, że są smutne i przejmujące, a chwilami po prostu okrutne. Jej bohaterowie, w zasadzie bohaterki, są tak mocno "obudowane" psychologicznie, że wsiąka się, rozumie się ich problemy i przeżywa wszystko razem z nimi, co wcale tak często się nie zdarza. Ogromną przyjemność sprawia mi czytanie tej Autorki.
chanti

Posty:555
Dotyczy: Zniewolony : 12 years a slave
Wysłany: 2014-09-18 16:04:19

@ Lamika, trafniej bym tego nie ujęła!
chanti

Posty:555
Dotyczy: Globalia
Wysłany: 2014-09-18 16:02:13

Hmmm... mam mieszane uczucia. Z jednej strony Autor nie kryje, że inspiracją był Orwell, tego też się zresztą spodziewałam. Ale z drugiej strony, do "Roku 1984" wiele, wiele tej książce brakuje... Chwilami tak się nudziłam, że omijałam strony, ale i tak nie udało mi się doczytać do końca. Jednak Mistrz może być tylko jeden
chanti

Posty:555
Dotyczy: Afrykańska odyseja
Wysłany: 2014-09-02 09:54:39

Bardzo, bardzo przejmujący reportaż, jeśli oczywiście przeczyta się go w skupieniu i z refleksją. Tysiące mieszkańców Afryki wyrusza każdego dnia z nadzieją, że w Europie znajdą wreszcie raj, lepszy świat. Zostawiają rodziny, ryzykują życie, po to tylko, żeby się przekonać, że Europa ich nie chce.... i tylko nielicznym uda się przedrzeć przez granicę. A nawet jeśli się uda, to życie w Europie, choć może bardziej dostatnie, jest dla Afrykanów równie trudne jak to w Afryce.
Warto przeczytać tę książkę również po to, żeby uświadomić sobie, jak trudno Europie jest się zjednoczyć, nawet nie dlatego że nie chce, ale dlatego, że każdy kraj ma swoje problemy. Nas, Polaków, nie interesuje ogromny problem nielegalnej emigracji, z którym boryka się Hiszpania, Hiszpanów nie interesuje Ukraina, etc. etc...
chanti

Posty:555
Dotyczy: Wierni wrogowie
Wysłany: 2014-08-28 10:16:06

Moje pierwsze i zdecydowanie udane spotkanie z twórczością Olgi Gromyko. I oczywiście można o tej książce powiedzieć - to wszystko już było, te driady, elfy, wilkołaki. W książce pojawia się też wiedźmin, wprawdzie nie Geralt i nie jako postać w książce, raczej są to wzmianki o wiedźminach w ogólności, ale to być może oznacza, że Sapkowski wchodzi do kanonu?

I owszem, to wszystko już było, ale: książka jest bardzo, bardzo zabawna, czego się w ogóle nie spodziewałam. Sposób opowiadania o perypetiach bohaterów (moim zdaniem bardzo dobrze wykreowanych, szczególnie główna bohaterka wilkołak), bardzo przypomina sagę o wiedźminie Sapkowskiego, czyli różne przygody "po drodze", ale dla mnie to akurat jest na plus. Generalnie, dobrze skrojone i wciągające awanturnicze fantasy!
chanti

Posty:555
Dotyczy: Dziewczyna, która pływała z delfinami
Wysłany: 2014-08-03 17:03:36

Opowieść o autystycznej dziewczynie, dla której świat jest czymś zupełnie innym, niż dla reszty ludzi. Która nie poddaje się schematom i kategoriom myślowym i próbuje żyć tak, jakby mogła zbudować świat i żyjących na nim ludzi od nowa.
Książka, która - jeśli oczywiście przeczyta się ją w skupieniu i z pokorą - może nam otworzyć oczy na wiele kwestii, na które w codziennym pędzie nie zwracamy po prostu uwagi. Mądra i skłaniająca do refleksji opowieść.
chanti

Posty:555
Dotyczy: Kolacja z zabójc
Wysłany: 2014-07-31 16:15:09

To moje pierwsze spotkanie z Major Anastazją Kamieńską i jestem bardzo miło zaskoczona - przede wszystkim dlatego, że to nie kolejny banalny kryminał z papierowymi postaciami, ale niezwykle wciągające studium szukania mordercy. I chociaż szybko można domyślić się "kto zabił", to jednak doświadczenie zawodowe, które zdobyła Marinina zanim zaczęła pisać książki, naprawdę daje się zauważyć.

Ale są też minusy: Anastazja Kamieńska jest ...dziwna. Tak jakby była sklejona z trzech różnych postaci. No i wątki kryminalne czasami przeskakują zbyt szybko, tak jakby autorka miała rozwiązanie zagadki, ale nie do końca wiedziała jak do niego dojść Tak czy inaczej, myślę, że dalej może być tylko lepiej!
chanti

Posty:555
Dotyczy: Poziom mierci
Wysłany: 2014-07-28 16:53:45

Jack Reacher to jednak klasa sama w sobie
chanti

Posty:555
Dotyczy: Gdzie kończy się cisza?
Wysłany: 2014-07-23 21:16:46

Ho ho, ale się zaczytałam! Niesamowicie wciągająca książka, pomimo, że zagadka prosta, dialogi i rozterki wewnętrzne dość infantylne, a decyzje i wybory głównej bohaterki wydają się po prostu beznadziejnie głupie
Ale lektura pochłonęła mnie całkowicie, i o to chyba właśnie chodzi :)
chanti

Posty:555
Dotyczy: Zniewolony : 12 years a slave
Wysłany: 2014-07-21 10:05:06

Czekałam na tę książkę strasznie długo, raz przepadła mi rezerwacja, więc wyszło w sumie prawie rok - zupełnie niepotrzebnie!
Książka jest pisana bardzo ubogim, prostym i szkolnym językiem, a to sprawia, że przemyka się przez tę historię jak przez szkolne opowiadanie, a nie powieść, która ma wzruszyć, czy dać do myślenia.
Sama historia, choć niewątpliwie wstrząsająca w swojej istocie, naprawdę nie wyróżnia się w żaden sposób na tle tego typu opowieści.
Generalnie - duże rozczarowanie, mam nadzieję, że film będzie lepszy
chanti

Posty:555
Dotyczy: Kolor purpury
Wysłany: 2014-06-17 08:41:24

Wstrząsająca i tragiczna historia czarnoskórych niewolników, a w zasadzie niewolniczek - bo historia dotyczy w zasadzie kobiet.
Mi trochę jednak przeszkadzał stylizowany język - książka pisana w formie listów do Boga, które pisze kobieta niewykształcona - ciężko się to czyta, ale jeśli ktoś lubi taką tematykę to książkę zdecydowanie warto przeczytać.
chanti

Posty:555
Dotyczy: Trzech panów w łódce (nie liczc psa)
Wysłany: 2014-06-14 20:11:27

Przezabawna, prześmieszna i niesamowicie poprawiająca humor!! Uwaga - nie czytać w tramwaju - kiedy bez powodu wybucha się śmiechem w miejscu publicznym, ludzie dziwnie się patrzą
chanti

Posty:555
Dotyczy: Małżeństwo we troje
Wysłany: 2014-06-14 20:10:00

Schmitta można lubić bardzo - za prosty język i dość oczywiste przesłanie, ale też za swobodne poruszanie tematów trudnych i często dramatycznych.
Można do też nie lubić za banalność jego opowiadań i robienie z czytelnika lekkiego idioty - wyjaśnienia do opowiadań na końcu książki.
Ja zaliczam się akurat do tej drugiej grupy, ale ostatecznie chyba warto przeczytać.
chanti

Posty:555
Dotyczy: Miłoć i mierć : opowieci z Japonii
Wysłany: 2014-06-14 20:06:40

Po Sieroszewskiego sięgnęłam, bo znalazłam jego reportaż w antologii z wydawnictwa Czarnego, bodajże o powodzi. I język spodobał mi się na tyle, że chciałam przeczytać coś więcej - i nie rozczarowałam się. Wprawdzie trzeba wziąć poprawkę na to, że to reportaż w starym stylu, ale czyta się naprawdę przyjemnie.
chanti

Posty:555
Dotyczy: Zakłócony spokój
Wysłany: 2014-06-02 20:58:57

W mojej subiektywnej ocenie ta książka to taki "Lot na kukułczym gniazdem", ale bardzo, bardzo .
Bo wprawdzie jest to opowieść o alkoholiku i paranoiku, który trafia do szpitala dla psychicznie chorych, ale jak dla mnie w ogóle w tej książce nie było klimatu "szaleństwa i paranoi", który powinien być w tego typu historii.
Mi się książka nie podobała, zbyt mętna i mało konkretna, a być może po prostu czytałam lepsze. Jak to mówią, diabeł tkwi w szczegółach.
chanti

Posty:555
Dotyczy: Wybór Zofii
Wysłany: 2014-06-02 20:51:51

Wstrząsająca książka o kobiecie, która ratując swoje życie z jednego koszmaru, jak ćma lgnie do kolejnego dramatu. I chociaż jest to opowieść tragiczna, to jednak zdecydowanie warta przeczytania - ze względu na bardzo biograficzny i chyba trochę egocentryczny język Styrona, ale też ze względu na sposób pisania o obozach koncentracyjnych i Żydach - dużo "lżejszy" niż w naszej polskiej literaturze, ale chwilami też bardzo szokujący.
Na palcach jednej ręki mogę zliczyć książki takie jak ta - wybitne i zachwycające nie tylko treścią, ale również formą.
chanti

Posty:555
Dotyczy: Czas motyli
Wysłany: 2014-05-02 11:06:30

Wystawiam tej książce opinię negatywną z tego względu, że zawsze kiedy sięgam po książki z podtekstem polityczno-historycznym, to waśnie tego kontekstu i tej wiedzy szukam.
W "Czasie motyli" wątki rewolucjonistyczne na Dominikanie zostały ledwie muśnięte, a o działalności rewolucyjnej tytułowych "Motyli" - dominikańskich bohaterek narodowych nie ma w zasadzie nic.

Ale nawet jeśli ktoś nie szuka takich wątków, to poza codziennym, rodzinnym i nudnym życiem w tej książce naprawdę nie ma nic.
chanti

Posty:555
Dotyczy: Wolnoć
Wysłany: 2014-05-02 11:03:07

Książka, o której rozmawialiśmy na ostatnim spotkaniu Bemowskiego Klubu Książki, pomimo, że w USA zrobiła furorę, wśród klubowiczów wzbudziła mieszane uczucia. To, co dla jednych było zaletą - brak fabuły, za to dużo psychologicznych przemyśleń głównych bohaterów, nostalgia i rodzinne tragedie - dla innych okazało się zbyt dołujące i nie do przejścia.
Mi książka bardzo się podobała i polecam ją osobom, które oprócz wartkiej fabuły, doceniają też dobrze skrojonych i przemyślanych bohaterów - nawet jeśli o większości z nich trudno powiedzieć coś pozytywnego.
chanti

Posty:555
Dotyczy: Oko wiata : od Konstantynopola do Stambułu
Wysłany: 2014-04-14 09:44:52

Dla mnie książka była za bardzo chaotyczna, autor przeskakuje pomiędzy wątkami, co niestety jest trudne do ogarnięcia, jeśli ktoś o przemianach społeczno-politycznych Turcji czyta pierwszy raz.
Ale książka w ostatecznym rozrachunku na pewno jest wartościowa i bardzo przybliża temat "wewnętrznego rozdarcia" Turków i innych grup społecznych w dążeniu do Europy.
chanti

Posty:555
Dotyczy: Milczenie owiec
Wysłany: 2014-04-14 08:43:29

Hmmm..., nie wiem czy w dobie dzisiejszego boomu na kryminały "Milczenie owiec" miałoby szansę się wybić, bo w zasadzie niczym szczególnym się nie wyróżnia - no może rzeczywiście klimatem. No i tym, że na jej podstawie powstał kultowy film.
I chyba dlatego, że Hopkinsa zaczęłam lubić dopiero jak się zestarzał, książka podobała mi się bardziej niż film.
chanti

Posty:555
Dotyczy: Pan Srebrnego Łuku
Wysłany: 2014-04-14 08:30:15

Gemmell to chyba mniej znany u nas autor, ale Troja zapowiada się naprawdę super. Bardzo plastyczny język sprawia, że książkę się pochłania, a czytelnik bardzo przywiązuje się do bohaterów: Priama, Hektora, Andromachy, ale przede wszystkim Odyseusza - brzydkiego króla. Bardzo polecam, sama nie mogę się już doczekać na drugi tom.
chanti

Posty:555
Dotyczy: Zabić drozda
Wysłany: 2014-04-01 21:43:20

Rewelacyjna książka, wielka szkoda, że jedyna w dorobku autorki.
I w tym przypadku opis z okładki w ogóle nie odpowiada treści książki, bo procesu jest w tej książce jak na lekarstwo! Za to mnóstwo pełnego poczucia humoru opisu małomiasteczkowego życia, plotek, konwenansów, ale przede wszystkim uprzedzeń i podwójnej moralności.
Bardzo, bardzo polecam!
chanti

Posty:555
Dotyczy: Ciemno, prawie noc
Wysłany: 2014-04-01 21:39:52

Trudna i chyba dołująca lektura, a pomimo tego trudno nie doczytać do końca. Pomimo wielu złych historii, o których ja nie lubię czytać, książka wciąga. Na pewno warto przeczytać.
chanti

Posty:555
Dotyczy: I góry odpowiedziały echem
Wysłany: 2014-03-29 19:16:27

Przepięknie Hosseini pisze o starości i śmierci, przepięknie, wydaje się, że niejedno przeżył. Pomimo, że książka jest bardzo sentymentalna i nostalgiczna i w gruncie rzeczy bardzo dobrze się czyta, to jednak nadal uważam, że "Chłopiec z latawcem" jest najlepszą pozycją tego autora.
chanti

Posty:555
Dotyczy: Sezon burz
Wysłany: 2014-03-29 19:13:13

Zgadzam się, dla mnie również bardzo fajne, bardzo wiedźminowskie. I nawet nie przeszkadzałoby mi, gdyby "Sezon burz" nie był częścią jakiejś większej całości. Mam nadzieję, że Sapkowski właśnie pisze kolejną część.
chanti

Posty:555
Dotyczy: Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa
Wysłany: 2014-03-12 14:32:19

Murakami chyba w trochę słabszej formie, tak jakby miał ogólny schemat i pomysł na powieść, ale nie bardzo wiedział czym ją wypełnić. Książka zdecydowanie z nurtu "realistycznego", więc pomimo, że według mnie, jest to tym razem nieco słabsza proza, czytało się przyjemnie. I fanom Murakamiego też na pewno się spodoba.
chanti

Posty:555
Dotyczy: Picasso : biografia
Wysłany: 2014-03-12 14:29:33

Naprawdę bardzo dobra biografia, przede wszystkim dlatego, że z jednej strony zawiera dużo ciekawych faktów, ale z drugiej strony nie nudzi zbyt dużą ilością dat - może nazwisk przyjaciół i znajomych trochę za dużo
Zdecydowanie polecam, jeśli ktoś lubi czytać biografie.
chanti

Posty:555
Dotyczy: Eli, Eli
Wysłany: 2014-03-06 20:29:42

Jestem fanką Tochmana, ale tym razem czuję się zawiedziona, a nawet dotknięta. Nie chcę czytać o reporterach i fotografach, którzy uważają, że osoby które dają im swoją historię czy swój profil, powinny być wdzięczne, bo poświęca im się czas - i nic więcej im się nie należy. Jak świat stary, biedni byli zawsze wyzyskiwani najbardziej, w każdy możliwy sposób. Bo jeśli reporter zarabia na książce, jeśli jego wydawca, recenzent, dystrybutor i księgarnia zarabia, to czemu nie zarabia ten biedny nędzarz, bo inaczej ludzi z Filipin nazwać się nie da. I naprawdę chce się krzyczeć, Boże, Boże czemuś ich opuścił.
Wstrząsająca książka.
chanti

Posty:555
Dotyczy: Hipokrates przed sdem : pacjent kontra lekarz, głone procesy na gorco z sali sdowej
Wysłany: 2014-03-04 18:41:21

Bardzo interesująca książka! Opisuje zarówno długie procesy sądowe o błąd w sztuce lekarskiej, które zbyt często kończą się przedawnieniem, oraz ogromny problem z łapówkami, ale też lekarzy, których zaangażowanie i ponadprzeciętna wnikliwość często uratowała ludziom życie. Książka przy tym jest napisana, w mojej ocenie, bardzo obiektywnie. Na pewno sięgnę po więcej książek tej autorki.
chanti

Posty:555
Dotyczy: Dwanacie słów
Wysłany: 2014-03-02 19:05:12

Książka stanowi żywy przykład tego, że im coś bardziej kontrowersyjne, dziwaczne i koniecznie związane z seksem, tym większa szansa na wydanie takiej powieści. Z drugiej strony, nie można o tej książce powiedzieć, że jest słaba. Przyciąga uwagę, aczkolwiek miejscami była dla mnie zdecydowanie zbyt wulgarna i odrealniona.
chanti

Posty:555
Dotyczy: Historia krain i miejsc legendarnych
Wysłany: 2014-03-02 19:02:36

Przepięknie ilustrowana, lekko i strawnie podana historia krain i miejsc legendarnych, takich jak Antypody, czy Atlantyda. Autor pisze bardzo przystępnie, nie zarzuca czytelnika niepotrzebnymi faktami, ale podaje źródła, na wypadek gdyby ktoś chciał poszerzyć wiedzę.
Rewelacyjna pozycja na prezent.
chanti

Posty:555
Dotyczy: Prawdziwy gangster : moje życie: od żołnierza mafii do kokainowego kowboja i tajnego współpracownika władz
Wysłany: 2014-03-02 19:00:16

Książka do szpiku kości prawdziwa. Autor wspomina swoje mafijne życie, nie boi się przyznać, że zło zawsze zwycięży dobro. Z drugiej strony, przejmująca powieść o człowieku, który by przetrwać, musiał spiskować, a nawet zabijać i sięgać do najokrutniejszych ludzkich instynktów. Brutalna i dosadna w swojej treści. Tylko dla fanów gatunku.
chanti

Posty:555
Dotyczy: Palmy na niegu
Wysłany: 2014-02-17 13:22:40

Bardzo, bardzo fajna opowieść. Akcja dzieje się w czasach hiszpańskiej kolonizacji, kiedy Hiszpanie wyjeżdżali na "swoje" terytoria, w tym wypadku zbierać kakao. W pogmatwane losy kilku rodzin bardzo sprytnie przemycony został wątek historyczno-polityczny.
Książka jest napisana bardzo plastycznie i bardzo łatwo się zaczytać - a wyspa Fernando Poo - obecnie Bioko - nawet raz mi się przyśniła
Zdecydowanie polecam.
chanti

Posty:555
Dotyczy: Wrócę po ciebie
Wysłany: 2014-02-17 13:17:38

Lekka i przyjemna, trochę sensacyjna wersja dnia świstaka. Bardzo szybko się czyta i chyba równie szybko się zapomina
Ale na urlop - rewelacyjna!
chanti

Posty:555
Dotyczy: Gołębiarki
Wysłany: 2014-02-07 20:40:28

Fantastyczna książka, zdecydowanie dla kobiet i o kobietach - odważnych, zdeterminowanych i zwyczajnie po ludzku kochających. Również sama historia twierdzy Masady i zbiorowego samobójstwa Żydów jest fascynująca. I chociaż chwilami trąca czytadłem, to jednak czyta się doskonale. Naprawdę polecam.
chanti

Posty:555
Dotyczy: Traktat o łuskaniu fasoli
Wysłany: 2014-02-07 20:35:40

Dla mnie - książka wybitna. Przeczytałam jednym tchem i na pewno przeczytam ponownie za jakiś czas - tym razem trochę wolniej. Bo to literatura zdecydowanie wymagająca skupienia i refleksji, doskonałe studium człowieka. Jestem pod naprawdę ogromnym wrażeniem i już nie mogę się doczekać na lekturę kolejnych książek Myśliwskiego.
chanti

Posty:555
Dotyczy: Papusza
Wysłany: 2014-02-07 20:32:42

Papusza, poetka zupełnie mi nieznana, a jednak jej historia naprawdę mnie wzruszyła. Samotna, opuszczona, wyklęta przez Cyganów, tylko dlatego, że umiała pisać. I co chyba warto z tej książki zapamiętać, to słowa poetki na temat Cyganów - że przecież w każdej rasie, w każdym narodzie, zdarzają się ludzie źli i dobrzy. I nikogo nie usprawiedliwiając, stereotypy, to często naprawdę zwykłe frazesy.
chanti

Posty:555
Dotyczy: Mężczyzna, który tańczył tango
Wysłany: 2014-01-27 08:55:05

Niestety tutaj autor mnie zawiódł Książka strasznie się wlecze, akcja niemiłosiernie dłuży, a główny bohater nijak nie mógł zdobyć mojej sympatii. Ogólnie słabo, poprzednie powieści tego autora są dużo lepsze - chociaż to pewnie zależy co kto lubi. Mi się nie podobała w ogóle.
chanti

Posty:555
Dotyczy: Szachownica flamandzka
Wysłany: 2014-01-27 08:52:44

Jest to kolejna książka tego autora, która mnie zdecydowanie uwiodła. Taka powieść szpiegowska w starym stylu, widać wyraźnie zamiłowanie autora do literatury "płaszcza i szpady", czy inspiracje Dumasem. Akcja, jak przystało na taką powieść, jest raczej spokojna, ale na tyle interesująca, że czyta się dość szybko. Polecam.


Statystyka

  • Odwiedzin: 6644799
  • W tym dzisiaj: 1236
  • Obecnie gościmy: 38
 Katalog zbiorów bibliotecznych

 Program partnerski
Wybrane nowości książkowe

Zakupione do Wypożyczalni nr 114
(ul. Powstańców Śląskich 10)Wybrane nowości filmowe

Zakupione do Czytelni XVII
(ul. Powstańców Śląskich 17)
 Używamy i polecamy: